V Detve poklopali základný kameň výstavby úseku R2 Pstruša - Kriváň

Poklopaním základného kameňa v Detve Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v pondelok oficiálne začala výstavbu 10,38-kilometrového úseku rýchlostnej cesty R2 Pstruša - Kriváň.

25.11.2013 13:19
debata (1)

Jej výstavba má trvať 24 mesiacov, zhotoviteľom je združenie firiem Strabag, Doprastav a Váhostav – SK. Zmluvná cena je vyše 177,960 milióna eur bez DPH, pričom 85 percent oprávnených nákladov financuje NDS z eurofondov.

Úsek sa začína mimoúrovňovou križovatkou Pstruša vo Vígľaši-Pstruši, kde sa napája na cestu I/50. Pokračuje údolím rieky Slatiny v súbehu s cestou I/50 a železničnou traťou. Trasa je vedená mimo obcí Vígľaš, Stožok a Detva a končí sa pri obci Kriváň rovnomennou mimoúrovňovou križovatkou. Ako uviedol minister dopravy Ján Počiatek, nová rýchlostná cesta rozšíri možnosti príchodu nových investorov do detvianskeho regiónu.

"Dôležité je spomenúť, že tento úsek predchádza úseku Zvolen-východ – Pstruša, ktorý očakávame, že bude vysúťažený ešte v tomto roku a očakávame, že aj jeho výstavba sa začne v tomto roku. Čo znamená, že bude chýbať už len malinký kúsoček (obchvat Zvolena, pozn. SITA), aby to bolo napojené na existujúcu dopravnú infraštruktúru,“ uviedol Počiatek s tým, že podľa plánu by mali byť oba úseky odovzdané do užívania v rovnakom termíne.

Podľa generálneho riaditeľa Výskumného ústavu dopravného Ľubomíra Palčáka nová rýchlostná komunikácia stiahne 80 až 90 percent dopravy zo súbežného už preťaženého úseku cesty I/50. „Keď si uvedomíme, že dnes sú tu intenzity viac ako 15-tisíc vozidiel denne, z čoho zhruba štyritisíc sú ťažké nákladné vozidlá, sú to veľmi veľké čísla na cestu prvej triedy. Takisto má tento úsek veľmi vysokú hustotu dopravných nehôd – viac ako 10 ročne na jeden kilometer. Po realizácii tejto výstavby to číslo bude okolo troch, čiže o dve tretiny sa zníži počet dopravných nehôd,“ uviedol Palčák.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #rýchlostná cesta #diaľnice #R2