Výhody eurozóny sú fikciou, tvrdí poľský minister financií

Globálna finančná kríza jasne ukázala, že Poľsko by malo iba malý prospech z toho, keby prijalo spoločnú európsku menu. Vyhlásil to v pondelok nový poľský minister financií Mateusz Szczurek.

25.11.2013 10:37
debata

„Myslím si, že je omnoho menej výhodné vstúpiť do eurozóny, než pred krízou,“ povedal Szczurek. Výhody, ktoré ponúka vstup do eurozóny, ako pozdvihnutie ekonomiky na vyššiu úroveň prístupom ku kapitálu, ako aj stabilné financovanie zo zahraničia, sa ukázali byť fikciou, povedal Szczurek.

Podpora vstupu Poľska do eurozóny bola v minulosti silná, tieto plány sa však minimálne do konca tohto desaťročia odkladajú.

Szczurek sa na post ministra financií dostal minulý týždeň. Rozhodnutie poľského premiéra Donalda Tuska, nominovať do kresla ministra financií práve Szczureka, prekvapilo analytikov. Prioritou nového ministra je reforma daňového systému v krajine.

„Myslím, že je možné uskutočniť daňovú reformu do dvoch rokov, teda do konca volebného obdobia,“ povedal Szczurek. Zároveň uviedol, že je možné v budúcom roku dosiahnuť rast ekonomiky vo výške troch percent, no s vysokou mierou nezamestnanosti sa bude dať urobiť len málo. Taktiež zopakoval, že je reálne, aby Poľsko stlačilo rozpočtový deficit pod 3 % hrubého domáceho produktu do roku 2015.

debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #euro #eurozóna