Fio bankaFio banka

Na ich klavíri hral Chopin, po 206 rokoch končia. Čína je lacnejšia

Slávny francúzsky výrobca klavírov Pleyel, na ktorého nástroji tvoril svoje koncerty Fryderyk Chopin, končí.

17.11.2013 16:46
klavír, klávesy, piano, Pleyel Foto: ,
Piano francúzskej spoločnosti Pleyel. Napriek 206-ročnej tradícii firma končí, nedokáže vzdorovať lacnejšej a agilnejšej konkurencii z východu.
debata (2)

Firma v Saint Denis severne od Paríža nedokáže držať krok s lacnejšou a dravšou konkurenciou, informovala v nedeľu agentúra AP. Za 206 rokov svojej existencie vyrobila 250 000 pián, ale končí v hlbokej strate len so 14 zamestnancami.

Rovnako ako mnoho iných tradičných výrob, ktorým sa predtým darilo najmä v Európe, sa aj ťažisko klavírneho trhu presúva na východ. Najväčším výrobcom aj odbytiskom pián, často lacných elektronických modelov, je dnes Čína, uviedla agentúra AP.

Rakúsky skladateľ a hudobný vydavateľ Ignatz Pleyel založil dielňu na výrobu klavírov v roku 1807. Na nástroje z jej produkcie hrávali Chopin, Ferenc Liszt, Maurice Ravel alebo Igor Stravinskij.

„Keď nie som v najlepšej forme, hrám na klavír od Erarda, kde rýchlo nájdem hotový zvuk. Ale keď mám dobrú náladu a cítim sa silný hľadať svoj ​​vlastný zvuk, dávam prednosť klavírom od Pleyela,“ ocenil nástroj Chopin.

Jediným francúzskym výrobcom klavírov zostáva firma Colmann, ale aj tá presunula väčšinu výroby do Číny.

Ázijskej konkurencii zatiaľ úspešne vzdoruje český výrobca pianín a klavírov Petrof, ktorý ročne predáva okolo 1500 nástrojov približne do 60 krajín. Ročné tržby firmy sa pohybujú na úrovni 220 miliónov českých korún a pracuje v nej asi 220 ľudí.

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Francúzsko #klavír #Pleyel #Petrof