Nový majiteľ SPP sa nepáči odborárom, vraj devastuje plynárenstvo

Plynárenským odborárom prekáža nový akcionár v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP).

14.11.2013 16:57
debata (67)

Po vstupe českej spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH) nastala devastácia plynárenského odvetvia na Slovensku, uviedol predseda plynárenského odborového zväzu Peter Kováč.

„Naša vláda spolu s novým akcionárom vykonávajú túto devastáciu úplne dôsledne,“ zdôraznil Kováč.

Odborárom sa konkrétne nepáči, že SPP vyplatí tento rok akcionárom (51 % vlastní štát, 49 % EPH) dividendy zhruba 800 miliónov eur, pričom celkový zisk je necelých 400 miliónov eur.

„To znamená, že tých ďalších 400 miliónov eur sa berie na dlh. A kto ten dlh bude nakoniec splácať? Alebo to skončí tak, že celé SPP skončí v rukách veriteľov, čo je najpravdepodobnejší vývoj,“ dodal Kováč. Odborárom sa nepáči ani plánované prevzatie 100-percentného podielu materskej spoločnosti SPP. „Prečo ide štát kupovať tú časť, ktorá je v dlhoch?,“ nechápavo doplnil Kováč.

Podľa odborárov sa po vstupe nového akcionára znížili aj sociálne štandardy pre zamestnancov. „Systémy odstupného za éry, kedy v predstavenstvách boli Nemci a Francúzi, boli slušné. No teraz sme sa dostali na úroveň spoločnosti, ktorá zápolí s výsledkami, pritom výsledky tej firmy sú vynikajúce. Ale akonáhle vám príde do firmy finančný žralok, tak to tak funguje,“ povedal Kováč.

Plynárenskí odborári už aj chystajú túto sobotu protestné zhromaždenie s názvom „Proti devastácii slovenského plynárenstva a zhoršovaniu sociálnych podmienok zamestnancov“. "Cieľom zhromaždenia je upozorniť na zhoršujúcu sa ekonomickú a personálnu situáciu i perspektívu ďalšej dlhodobej prosperity plynárenského odvetvia po vstupe nového akcionára. My nechceme mlčať, chceme niečo v tom podniknúť,“ uzavrel Kováč.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom tohto roka 49-percentný podiel SPP za 2,6 mld. eur. Predávajúci boli francúzska spoločnosť GDF Suez a nemecká E.ON Ruhrgas. Následne sa vláda dohodla s EPH o prevzatí 100-percentného podielu materskej spoločnosti SPP, nakoľko chce kontrolovať cenotvorbu najväčšieho dodávateľa plynu. V dcérskych spoločnostiach SPP, a to v SPP-distribúcia a Eustream, zostávajú podiely nezmenené. EPH tak bude naďalej kontrolovať 49-percentný podiel v spomínaných dcérach. Štát v nich bude kontrolovať majoritný podiel, ale bez manažérskej kontroly.

67 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #SPP #EPH