Slovensko si udržalo rast, Francúzsko aj Česko klesli

Slovensko v III. štvrťroku oproti predošlému kvartálu rástlo o 0,2 %, Nemecko o 0,3 %, francúzska ekonomika prekvapujúco klesla.

14.11.2013 09:07
debata (1)

V 3. štvrťroku 2013 vzrástol hrubý domáci produkt (HDP) v stálych cenách v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2012 o 0,9 %. Po očistení výsledkov o sezónne vplyvy sa HDP zvýšil oproti 3. štvrťroku 2012 o 0,7 % a oproti 2. štvrťroku 2013 o 0,2 %, uviedol Štatistický úrad SR v rýchlom odhade.

V bežných cenách sa v 3. štvrťroku 2013 vytvoril HDP v objeme 18 995,6 milióna eur, čo predstavuje nárast o 1,1 % oproti rovnakému štvrťroku predchádzajúce­ho roka.

Celková zamestnanosť dosiahla 2 195,3 tisíca osôb. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2012 klesla o 0,9 %. Po očistení o sezónne vplyvy sa celková zamestnanosť znížila oproti 3. štvrťroku 2012 o 0,8 % a oproti 2. štvrťroku 2013 ostala na rovnakej úrovni.

Spresnené výsledky budú zverejnené 4. decembra 2013.

Analytik Slovenskej sporiteľne Matin Baláž považuje čistý export za komponent, ktorý najvyššou mierou prispieval k rastu hrubého domáceho produktu. „Naznačuje to pozitívny vývoj zahraničného obchodu, ktorého prebytok v druhom kvartáli medziročne stúpol o vyše 30 %,“ komentoval rýchly odhad analytik Baláž.

Podľa analytika UniCredit bank Ľubomíra Koršňáka znižoval rast ekonomiky domáci dopyt. „Slabé letné maloobchodné tržby naznačujú, že spotreba domácnosti si neudržala prekvapivo silný rast z druhého štvrťroka. K poklesu domáceho dopytu tak zrejme prispeli opäť všetky jeho zložky, a to spotreba domácnosti, vlády aj investície,“ uviedol Koršňák.

Pri pohľade na hrubý domáci produkt z ponukovej strany sa podľa analytika UniCredit Bank dynamickejší medziročný rast priemyselnej produkcie, či zmiernenie poklesu stavebnej produkcie pravdepodobne plne nepremietlo aj do zrýchlenia rastu pridanej hodnoty v týchto odvetviach.

Analytička Poštovej banky Eva Sadovská očakáva v prípade spotreby skôr stagnáciu. „Dôvody opatrného správania spotrebiteľa pri nákupoch v obchodoch vidíme v pretrvávajúcej pomerne vysokej miere nezamestnanosti v krajine,“ uviedla Sadovská. Ako ďalej uviedla analytička, určité zlepšenie v slovenskej ekonomike by malo nastať aj v roku 2014. Sadovská tiež vyjadrila obavy, že rastu HDP sa nepodarí presiahnuť úroveň 3 % a tak dosiahnutý rast nebude naďalej postačovať na tvorbu nových pracovných miest.

Česi predpokladali rast, zaznamenali pokles

Česká ekonomika v treťom štvrťroku medzikvartálne klesla, hrubý domáci produkt očistený o cenové, sezónne a kalendárne vplyvy sa znížil o 0,5 percenta. Uviedol to vo štvrtok Český štatistický úrad vo svojom predbežnom odhade. Analytici pritom v priemere očakávali medzikvartálny polpercentný rast, teda pokračovanie oživenia. Medziročne hospodárstvo podľa predbežného odhadu kleslo o 1,6 percenta. V predchádzajúcom, druhom štvrťroku, sa česká ekonomika dostala z najdlhšej recesie.

Nemecký rast ťahala domáca spotreba

Hrubý domáci produkt Nemecka v treťom štvrťroku stúpol oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 0,3 percenta. Tempo jeho rastu tak spomalilo z 0,7 percenta v predchádzajúcom kvartáli. Oznámil to vo štvrtok štatistický úrad. Za rastom ekonomiky bol najmä domáci dopyt, zahraničný obchod hospodársky rast zabrzdil.

„Pozitívne impulzy v treťom štvrťroku prichádzali výhradne z Nemecka,“ uviedol úrad. Poukázal napríklad na rast výdavkov domácností aj štátu a na vyššie investície do zariadení a výstavby. Dynamika exportu, ktorý je tradičným motorom nemeckej ekonomiky, však bola podľa úradu nízka.

Nemecká ekonomika dlhú dobu odolávala poklesu, ktorý trápil zvyšok eurozóny. Vlani však prudko spomalila a na konci roka už kvôli slabnúcemu vývozu a stagnáciu investícií klesla. V tohtoročnom prvom štvrťroku sa pokles zastavil a v druhom štvrťroku sa už hrubý domáci produkt vrátil k rastu. Nemecká ekonomika je najväčšia v Európe a je na nej závislých aj veľa slovenských firiem.

Francúzi prekvapili poklesom

Francúzska ekonomika v tohtoročnom treťom štvrťroku prekvapujúco klesla o 0,1 percenta, zatiaľ čo v predchádzajúcich troch mesiacoch vykázala polpercentný rast. Vyplýva to z údajov štatistického ú­radu.

Analytici v ankete agentúry Reuters počítali s nárastom o 0,1 percenta. Francúzska vláda v septembri zhoršila odhad celoročného hospodárskeho rastu na 0,9 percenta z predtým predpokladaných 1,2 percenta.

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's minulý týždeň znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Francúzska o jeden stupeň na známku AA. Upozornila hlavne na vysokú nezamestnanosť, ktorá podkopáva podporu ďalších štrukturálnych reforiem.

Slovenský HDP sa vyvíja lepšie ako priemer EÚ

Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny v treťom štvrťroku medzikvartálne posilnil o 0,1 % a v rámci celej 28-člennej Európskej únie sa zväčšil o 0,2 %. V druhom štvrťroku ekonomika eurozóny aj celej EÚ medzikvartálne zhodne vzrástla o 0,3 %. Medziročne sa hospodárstvo eurozóny v treťom štvrťroku podľa sezónne upravených údajov o 0,4 % zmenšilo, ale v rámci celej EÚ o 0,1 % vzrástlo. Vyplýva to z predbežného odhadu, ktorého výsledky vo štvrtok zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat. V druhom štvrťroku HDP eurozóny medziročne klesol o 0,6 % a HDP Európskej únie oslabil o 0,2 %.

Slovenská ekonomika sa v priebehu júla až septembra vyvíjala lepšie, ako bol priemer eurozóny aj priemer Európskej únie. Medzikvartálne posilnila o 0,2 %, čiže viac ako bol priemer eurozóny a zhodne s priemerom celej EÚ. V porovnaní s tretím štvrťrokom minulého roka slovenské hospodárstvo vzrástlo o 0,7 %.

Hospodárstvo USA v treťom kvartáli dosiahlo podstatne lepší výkon ako ekonomika Európskej únie. Americký HDP v treťom štvrťroku medzikvartálne vzrástol o 0,7 % po tom, ako za apríl až jún vykázal medzikvartálny rast o 0,6 %. Oproti tretiemu štvrťroku 2012 sa americká ekonomika v priebehu júla až septembra zväčšila o 1,6 %. Rovnako o 1,6 % ekonomika USA medziročne vzrástla aj v druhom štvrťroku.

(SITA)

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Nemecko #Slovensko #Francúzsko