Do leta rozhodnú o poradcovi pre PPP na obchvat Bratislavy a R7

Výber poradcu pre obstaranie koncesionára úseku diaľnice D4 Bratislava, Jarovce - Ivanka pri Dunaji - križovatka Rača a troch úsekov rýchlostnej cesty R7 Bratislava, Prievoz - Ketelec - Dunajská Lužná - Holice má minister dopravy Ján Počiatek zabezpečiť do konca júna budúceho roka.

06.11.2013 14:32
Dunajská Lužná Foto:
Stavba rýchlostnej cesty R7 má riešiť zápchy na ceste juhom Slovenska, ako já táto v Dunajskej Lužnej.
debata (1)

Rozhodla o tom vláda, keď v stredu vzala na vedomie Analýzu dopravy v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK). Ministerstvo dopravy počíta s projektovaním, financovaním, výstavbou, prevádzkou a údržbou uvedených úsekov D4 a R7 v rámci jedného projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP).

Cieľom je zlepšiť podmienky pre cestnú dopravu v bratislavskom regióne. Do dopravných projektov v BSK sa má do konca roku 2015 preinvestovať viac ako 360 mil. eur. „Aj keď tieto investície primárne smerujú do Bratislavského kraja, veríme, že z týchto projektov bude profitovať celé Slovensko,“ povedal minister Počiatek.

Výstavba križovatky Triblavina na D1 Bratislava – Trnava by sa podľa rozhodnutia vlády mala začať tiež do polovice roka 2014 a križovatky Blatné na D1 Senec – Blatné do konca budúceho roka. Obe križovatky v rámci rozšírenia diaľnice medzi Bratislavou a Trnavou na plnohodnotných šesť pruhov podľa rezortu dopravy výrazne zlepšia dopravnú situáciu v celom kraji. Na veľkoplošné opravy na cestách I. triedy v BSK do konca roka 2015 a na dopracovanie projektovej dokumentácie na modernizáciu cesty I. triedy č. 61 Bratislava – Senec do konca roka 2016 by malo v nasledujúcich troch rokoch ísť spolu 15 mil. eur. Ministerstvo dopravy má v roku 2014 požiadať o uvoľnenie 6,1 mil. eur zo spomínanej sumy a v rokoch 2015 a 2016 si má uplatniť ďalších 8,9 mil. eur. Minister financií Peter Kažimír má tieto peniaze uvoľniť v súlade s možnosťami štátneho rozpočtu do 15. februára, resp. 15. augusta 2014.

„Cieľom modernizácie cesty I/61 Bratislava – Senec je zlepšiť dopravnú situáciu v celom Bratislavskom kraji. Ide o preložku starej seneckej cesty a jej rozšírenie na štvorpruh,“ informoval agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. Jedným z cieľov rokovania na vládnej úrovni bolo podľa neho aj zabezpečiť financovanie týchto projektov. Rezort si chce spomínaný objem peňazí vypýtať zo štátneho rozpočtu.

Ministerstvo dopravy aktuálne v Bratislavskom kraji pripravuje niekoľko významných stavieb. Preto považovalo za potrebné tieto investície, ktoré budú významným stimulom nielen pre Bratislavský kraj, ale aj pre celé Slovensko, prerokovať s vládou. „Aby sme nerobili iba čiastkovú prácu, pripravili sme analýzu, ktorá mapuje všetky významné dopravné projekty v Bratislavskom kraji. Podobné materiály sa pripravujú pravidelne, tento rok sme na rokovanie vlády napríklad predložili dokumenty o Košickom a Trenčianskom kraji,“ zdôvodnil Kóňa, prečo ministerstvo predložilo analýzu na vládu krátko pred krajskými voľbami.

Analýza dopravy v BSK sa zaoberá aktuálnym stavom dopravnej infraštruktúry v cestnej, železničnej, vodnej a leteckej doprave. Približuje najväčšie realizované a pripravované projekty v oblasti výstavby infraštruktúry, skvalitnenia verejnej osobnej dopravy a rozvoja všetkých druhov dopravy najmä cez súčasný Operačný program Doprava (OPD) a budúci Operačný program Integrovaná infraštruktúra. Projekty realizované v rámci OPD v súčasnom programovom období eurofondov s termínom ukončenia do konca roku 2015 na území BSK majú celkový objem okolo 345 mil. eur. Projekty v rámci železničnej infraštruktúry, ktoré sa realizujú z investičných prostriedkov Železníc Slovenskej republiky v kraji, predstavujú takmer 20 mil. eur.

Medzi najdôležitejšie dopravné projekty v BSK patrí rekonštrukcia Starého mosta v Bratislave a s ňou spojené vybudovanie električkovej trate do Petržalky. Zároveň

sa bude modernizovať aj električková trať na hlavnú vlakovú stanicu a do Dúbravky. V mestskej hromadnej doprave v hlavnom meste pribudne 30 nových električiek a 80 trolejbusov. Prímestskú dopravu v kraji posilní 15 nových vlakov. Ich cieľom je zlepšiť prímestskú dopravu a integrovať dopravné systémy v celom kraji tak, aby sa ľudia mohli bezpečnejšie a hlavne rýchlejšie dostať do cieľa svojej cesty.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #R7 #PPP #D4 #obchvat Bratislavy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy