Sviatky majú byť raj pre lotériu

Počet prihlásených bločkov do bločkovej lotérie opäť narastá. Pri poslednom žrebovaní sa pritom zdalo, že počiatočný 7–miliónový ošiaľ pokúšať šťastie s bločkami z nákupov u ľudí opadol. Kým ešte pred dvoma týždňami prihlásili Slováci do lotérie okolo 5,8 milióna bločkov, do pondelkového žrebovania sa dostalo o 300–tisíc bločkov viac.

29.10.2013 11:00
bloček, bločky, bločková lotéria Foto: ,
Ilustračné foto
debata (1)

TIPOS, prevádzkovateľ lotérie, očakáva, že väčší počet prihlásených bločkov príde ešte tesne pred sviatkami, keď si budú Slováci chcieť viac privyrobiť na darčeky. „Vyhrať môžu až 10–tisíc eur alebo auto. Je to pre mnohých veľmi lákavé,“ poznamenal hovorca TIPOS–u Rastislav Čépe.

Štát chce lotériou bojovať proti únikom na dani z registračných pokladníc, kde sa ročne stráca 150 miliónov eur. O tom, že bločková lotéria pomáha účinne bojovať proti daňovým únikom, hovoria aj údaje Finančnej správy. Tá zaznamená od septembra, keď sa spustila registrácia do lotérie, stovky podnetov na prevádzky, kde ľudia nedostávajú bločky, respektíve prevádzky im vydajú falošné účtenky. Zistia to tak, že sa bloček nedá zaregistrovať do lotérie. Finančná správa dostala doteraz vyše dvetisíc takýchto podnetov. Finančná správa okrem nahlásení zároveň pri daňových kontrolách využíva niekoľkomiliónovú databázu a porovnáva bločky z lotérie s údajmi v pokladniciach.

Včera TIPOS prvý raz vyžreboval v druhej šanci osem bločkov, ktoré z každého kraja vyhrali automobil Kia Ceéd v hodnote 10–tisíc eur. Medzi výhercami sú napríklad zákazníci papiernictva v Senci, predajne so športovými potrebami v Žiline a Trenčíne alebo pohostinstva vo Zvolenskej Slatine. Práve registračné pokladnice týchto prevádzok pred mesiacom vyžreboval TIPOS, prevádzkovateľ lotérie.

Včera žreboval TIPOS ďalších osem pokladníc zo všetkých slovenských krajov, z ktorých bločky zaregistrované v prvej polovici októbra môžu taktiež vyhrať osobný automobil. Žrebovať sa bude o mesiac, o rovnakú cenu. Do konca tohto roka je totiž pri hre Druhá šanca zmluvným partnerom TIPOS–u spoločnosť Kia. Štátna lotériová spoločnosť v pondelok žrebovala už po tretíkrát v poradí aj ďalších desať víťazných registračných kódov v hre Prvá šanca. Spotrebitelia v hre Prvá šanca môžu vyhrať od 100 eur do 10–tisíc eur. Pravosť bločkov musia daniari preveriť do 48 hodín. Registračné kódy výhercov tak TIPOS zverejní až v stredu.

Prihlásenie bločku do lotérie cez mobilné aplikácie a internet ľudia využívajú momentálne najčastejšie, pretože je bezplatné. Až 95 percent Slovákov v prvom kole využilo túto možnosť. Spotrebitelia, ktorí sa registrovali cez esemesku, mobilnú aplikáciu alebo cez web, dostanú o výhre avízo cez e– mail alebo sms. Ostatní si musia tiket overiť cez internetovú stránku TIPOS–u alebo na ich zberných miestach. Pri vyplatení výhier platí, že Slováci, ktorí získali do 1 000 eur, si môžu peniaze pripísať priamo na bankový účet bez toho, aby navštívili centrálu TIPOS–u. Výhru vyššiu ako 1 000 eur si už musí výherca prevziať osobne, a to v centrále prevádzkovateľa. Nárok na výhru v bločkovej lotérii sa musí uplatniť v lehote najneskôr do 35 kalendárnych dní odo dňa zverejnenia výherných registračných kó­dov.

Najbližší plán žrebovania v bločkovej lotérii

28. októbra (v pondelok) – 3 žrebovania

10 výhier – od 100 eur do 10 000 eur spomedzi vyše 6 mil. bločkov zaregistrovaných od 14. 10. do 27. 10. (výhercov zverejnia do stredy), bločky, čo neuspeli, môžu ešte vyhrať auto 25. 11.

8 áut Kia – z bločkov, ktoré boli vystavené elektronickými registračnými pokladňami (od 1.9.) do 30. 9. a zaregistrované do 27. 10. a zúčastnili sa v hre Druhá šanca

8 výherných pokladníc – pre žrebovanie 25. novembra o autá, vyberať sa bude zo zaregistrovaných bločkov, ktoré boli vystavené elektronickými registračnými pokladňami od 25. septembra do 27. októbra 2013

11. novembra

10 výhier – od 100 eur do 10 000 eur spomedzi bločkov zaregistrovaných od 28. 10. do 10. 11.

25. novembra – Žrebovanie o 8 áut z bločkov z týchto firiem

Kraj názov subjektu
Bratislavský Orange Slovensko
Trnavský DC Print, Vinohrady nad Váhom
Trenčiansky Samuel Pavlík – Dansam, Soblahov
Nitriansky Zlatica Blaškovičová – Nadava, Dvory nad Žitavou
Prešovský Lekáreň Viva, Stará Ľubovňa
Košický KPC Trade, Košice
Poznámka: Podnikateľov s DKP 5001021309058­001 pre Žilinský kraj a s DKP 6811041949678­001 pre Banskobystrický kraj sme nedokázali identifikovať. Platí pre bločky zaregistrované od 1. 10. do 13. 10.
ZDROJ: TIPOS, Pravda

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #bloček #bločková lotéria #bločky