EÚ a Kanada vytvoria zónu voľného obchodu

Európska únia a Kanada sa v piatok dohodli na vytvorení zóny voľného obchodu.

18.10.2013 15:33
peniaze Foto:
Ilustračné foto
debata (3)

Dohodu oznámili na spoločnej tlačovej konferencii v Bruseli predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a kanadský premiér Stephen Harper. Pakt má podľa odhadov EÚ zvýšiť obchodnú výmenu medzi európskou dvadsaťosmičkou a Kanadou o pätinu na 25,7 mld. eur ročne.

Kanada a EÚ začali vyjednávať o obchodnej dohode už v roku 2009, začiatkom tohto roka však rozhovory uviazli na sporoch v oblastiach ako export a ochrana agrárnych produktov, prístup k verejným obstarávaniam alebo patenty na liečivá. Podľa zdrojov oboznámených s rokovaniami sa sporné otázky podarilo vyriešiť, aj po oznámení politickej dohody však bude potrebné doladiť niektoré technické detaily. V prípade úspešného konca rokovaní by vznikol prvý pakt svojho druhu medzi EÚ a niektorým členom skupiny najvyspelejších ekonomík G8.

O podobnej dohode rokuje Brusel aj so Spojenými štátmi americkými. Jej výsledkom by bol vznik najväčšieho obchodného bloku na svete, ktorý by spojil polovicu globálnej ekonomiky a tretinu svetového obchodu, uviedla agentúra Reuters.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Kanada #zóna voľného obchodu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy