Kažimír chce hovoriť so ZMOS-om o zvýšení podielu na daniach

13.10.2013 14:17
Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír. Autor: ,

Minister financií Peter Kažimír (Smer) je ochotný hovoriť so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) o zvýšení ich podielu na dani z príjmu fyzických osôb zo súčasných 65,4 % opäť na 70,3 %.

Pripustil to v diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Diskutovať mieni so zástupcami ZMOS-u, s ktorými je podľa vlastných slov v stálom kontakte.

Zároveň pripomenul, že peniaze mestám a obciam vzala minulá vláda Ivety Radičovej, a to navyše bez dohody so ZMOS-om. „Urobila to nie na základe dohody, bolo to akési ultimátum, aspoň tak som počul,“ pripomenul Kažimír. Považuje za pokrytecké, ak sa dnes napríklad KDH alebo Andrej Hrnčiar z klubu Mostu-Híd stavajú na obranu miest a obcí, pričom tieto dve strany boli súčasťou minulej vlády, ktorá ich podiel na dani znížila.

Podľa podpredsedu Mostu-Híd Ivana Švejnu majú samosprávy legitímne právo žiadať od štátu viac peňazí. „Štát z veľkej časti konsoliduje tak, že bremeno prenáša na obce. Obce poskytujú služby, ale nemajú nejaké zvláštne príjmy. Treba nájsť určitú mieru, kde sa obce aj štát zúčastnia na konsolidácii,“ zdôraznil v diskusii.

So súčasnou situáciou nie sú spokojní nielen „nesmerácki“ starostovia, ale aj tí z prostredia vládnej strany. Minister Kažimír priznal, že rovnako nie je spokojná ani vláda, ani on sám. Situáciu podľa neho sťažuje kríza. „Sme unavení z krízy,“ podotkol. Očakáva, že na budúci to už bude lepšie. „To najhoršie máme za sebou,“ vyhlásil.

Švejna by podľa vlastných slov taký optimistický nebol. Ministrovi pripomenul, že ani vlani nemal celkom správne odhady. Nazdáva sa, že by sa nemalo rezignovať na silnejšiu konsolidáciu. „Bol by som opatrný s tým optimizmom. Nebuďme veľmi optimistickí, aby sme si po prezidentských voľbách nemuseli zas veľmi uťahovať opasky,“ varoval.

Diskutujúci sa dotkli aj témy plánovaného zavedenia daňových licencií. „Tento nástroj hovorí, že ak platíte nejakú daňovú licenciu, môžete si ju v budúcnosti odrátať z kladnej daňovej povinnosti,“ priblížil Kažimír s tým, že takéto licencie majú aj v iných krajinách. Švejna si napriek tomu nemyslí, že ju musí mať aj Slovensko. Obáva sa, že zhorší podnikateľské prostredie.

„Jednou z najväčších chorôb, ktorá kazí férové podnikateľské prostredie, je to, keď niekto neplatí dane, vyhýba sa im,“ reagoval šéf rezortu financií. Dodal, že nové firmy by v prvom roku svojej existencie nemali platiť žiadnu daňovú licenciu. Kritiku opozície vníma len ako obavu z niečoho nového.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Kažimír #ZMOS #daň z príjmu #fyzické osoby
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku