Obaja veľvyslanci v spoločnom článku poukázali na to, že Spojené štáty môžu vďaka nedávnemu prudkému rozvoju ťažby z bridlicových zdrojov svoj plyn začať vyvážať. „Tento prebytok dáva USA príležitosť, aby sa znova stali geopolitickým hráčom v Európe,“ uviedli.
Veľvyslanci pripomenuli, že krajiny „višegrádskej štvorky“ sú nadšenými spojencami Ameriky, pre svoju vysokú závislosť na ruskom plyne a rope ale zostávajú ohrozené „energetickou diplomaciou“. Aj napriek snahe regiónu zmodernizovať svoju energetickú infraštruktúru a diverzifikovať zdroje surovín, zostáva ruskému Gazpromu na ich trhoch s plynom pozícia monopolu, a plyn je tu aj preto oveľa drahší ako v USA. Veľvyslanci pripomenuli krízy dodávok ruského plynu začiatkom rokov 2006 a 2009.
Vývoz amerického plynu do krajín, ktoré nemajú s USA dohodu o voľnom obchode, ale neuľahčujú americké regulácie a zdĺhavé byrokratické procedúry, upozorňujú Bartuška s Orbánová. Zo zhruba dvoch desiatok podaných žiadostí o vývoz úrady za posledné tri roky udelili iba tri. „Regulačné prekážky sú hlavnou brzdou, ktorá bráni zvýšiť americký obchod s plynom s členmi NATO a Japonskom,“ uvádzajú veľvyslanci.
Minister energetiky USA Ernest Moniz v lete sľúbil, že do konca roka rozhodne o ďalších exportných licenciách. Niekoľko republikánskych zákonodarcov presadzuje podľa veľvyslancov opatrenie, ktoré by podporilo export skvapalneného zemného plynu americkým spojencom.
Ak Kongres s vládou pomôžu americkým firmám získať nové príležitosti v zahraničí, americkým spojencom to pomôže rozšíriť energetické zdroje a zarobia na tom obe strany, uviedli veľvyslanci.
„Spojené štáty by mohli opäť preukázať, že považujú Českú republiku, Maďarsko, Slovensko a Poľsko za blízkych spojencov a začať tým novú kapitolu v ešte lepších bilaterálnych vzťahoch,“ napísali Bartuška a Orbánová.