Česi a Maďari vyzvali USA, aby vyvážali plyn do strednej Európy

12.10.2013 10:18
Plyn, energie, vykurovanie, bývanie
Ilustračné foto Autor:

Spojené štáty by mali podporiť vývoz svojich prebytkov zemného plynu do krajín strednej Európy, ktoré sú ich spoľahlivými spojencami. Na americkú vládu a Kongres v piatok v tomto duchu apelovali český veľvyslanec pre energetickú bezpečnosť Václav Bartuška a jeho maďarská kolegyňa Anita Orbánová v článku pre denník The Washington Post.

Obaja veľvyslanci v spoločnom článku poukázali na to, že Spojené štáty môžu vďaka nedávnemu prudkému rozvoju ťažby z bridlicových zdrojov svoj ​​plyn začať vyvážať. „Tento prebytok dáva USA príležitosť, aby sa znova stali geopolitickým hráčom v Európe,“ uviedli.

Veľvyslanci pripomenuli, že krajiny „višegrádskej štvorky“ sú nadšenými spojencami Ameriky, pre svoju vysokú závislosť na ruskom plyne a rope ale zostávajú ohrozené „energetickou diplomaciou“. Aj napriek snahe regiónu zmodernizovať svoju energetickú infraštruktúru a diverzifikovať zdroje surovín, zostáva ruskému Gazpromu na ich trhoch s plynom pozícia monopolu, a plyn je tu aj preto oveľa drahší ako v USA. Veľvyslanci pripomenuli krízy dodávok ruského plynu začiatkom rokov 2006 a 2009.

Vývoz amerického plynu do krajín, ktoré nemajú s USA dohodu o voľnom obchode, ale neuľahčujú americké regulácie a zdĺhavé byrokratické procedúry, upozorňujú Bartuška s Orbánová. Zo zhruba dvoch desiatok podaných žiadostí o vývoz úrady za posledné tri roky udelili iba tri. „Regulačné prekážky sú hlavnou brzdou, ktorá bráni zvýšiť americký obchod s plynom s členmi NATO a Japonskom,“ uvádzajú veľvyslanci.

Minister energetiky USA Ernest Moniz v lete sľúbil, že do konca roka rozhodne o ďalších exportných licenciách. Niekoľko republikánskych zákonodarcov presadzuje podľa veľvyslancov opatrenie, ktoré by podporilo export skvapalneného zemného plynu americkým spojencom.

Ak Kongres s vládou pomôžu americkým firmám získať nové príležitosti v zahraničí, americkým spojencom to pomôže rozšíriť energetické zdroje a zarobia na tom obe strany, uviedli veľvyslanci.

„Spojené štáty by mohli opäť preukázať, že považujú Českú republiku, Maďarsko, Slovensko a Poľsko za blízkych spojencov a začať tým novú kapitolu v ešte lepších bilaterálnych vzťahoch,“ napísali Bartuška a Orbánová.

#Poľsko #Maďarsko #Česko #Slovensko #USA #plyn #V4
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku