Poliaci vezmú súkromným dôchodkovým fondom všetky štátne dlhopisy

Súkromné dôchodkové fondy v Poľsku budú musieť začiatkom budúceho roka previesť do štátneho systému bez náhrady podstatnú časť svojich aktív. Vyplýva to z dlho očakávaného návrhu zákona, ktorý zverejnila poľská vláda vo štvrtok.

11.10.2013 10:05
Zloty, Poľsko Foto:
Zloty, Poľsko
debata (13)

Parlament legislatívu pravdepodobne schváli, mohol by ju však zdržať poľský prezident Bronislaw Komorowski, uviedla agentúra Reuters.

Podľa návrhu majú súkromné fondy k 3. februáru previesť do štátneho systému všetky štátne dlhopisy vo svojej držbe. Po tomto termíne fondy nebudú môcť investovať do štátnych pokladničných poukážok a vládnych dlhopisov. V súlade so skoršími vyjadreniami poľských predstaviteľov sa majú prostriedky na účtoch sporiteľov počas desiatich rokov pred dovŕšením dôchodkového veku previesť do štátneho fondu.

Poľské penzijné fondy spravovali v septembri aktíva v objeme 292 mld. poľských zlotých (PLN) alebo 18 % vlaňajšieho hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Z tejto sumy investovali do vládnych dlhových nástrojov 142 mld. PLN. Podľa navrhovaných zmien musia fondy do 1. júla 2014 investovať 75 % svojich aktív do akcií. Limit na investície do aktív v cudzej mene sa v budúcom roku zvýši na 10 % zo súčasných 5 % a do roku 2016 postupne vzrastie na 30 %.

Ľavicová opozícia v parlamente už vyhlásila, že zmeny podporí. Zákon by však mohol poslancom vrátiť prezident Bronislaw Komorowski. Ten sa má v piatok stretnúť s bývalým premiérom Jerzym Buzekom, ktorý označil vládny plán za „škodlivý pre ekonomiku“ a za „improvizáciu“.

Zmiešaný dôchodkových systém, v rámci ktorého pracujúci odvádzajú časť príspevkov do súkromných fondov, zaviedlo Poľsko pred 14 rokmi. Vláda premiéra Donalda Tuska tvrdí, že systém je príliš nákladný a neprináša dodatočné výhody sporiteľom.

Vďaka navrhovaným zmenám by mal poľský verejný dlh podľa vlády klesnúť o 9,2 % HDP. Náklady na obsluhu dlhu by sa mali počas rokov 2014 až 2017 znížiť v priemere o 20 až 25 mld. PLN ročne.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #dôchodok #penzie