Znamená to, že výkon ekonomík Egypta, Tuniska, Líbye, Sýrie, Jordánska, Libanonu a Bahrajnu bude o 35 percent nižší, než keby sa udalosti, ktoré sa začali začiatkom roka 2011, vôbec nestali. Odhadla to britská banková skupina HSBC.
„Kombinácia prudkého zhoršenia verejných financií a poklesu funkčnosti štátu, bezpečnosti a právnej istoty bude výrazne podkopávať snahy znížiť nezamestnanosť späť na predrevolučnú úroveň,“ uviedla HSBC podľa agentúry Reuters.
Banka predpovedá, že rast ekonomík Blízkeho východu a severnej Afriky sa tento rok spomalí na štyri percentá z vlaňajších 4,5 percenta a z tempa 4,9 percenta v roku 2011. V budúcom roku sa rast oživí len mierne na 4,2 percenta.
V celej oblasti sú ale zrejmé značné rozdiely medzi bohatými arabskými krajinami Perzského zálivu, ktoré prosperujú, a krajinami severnej Afriky, ktorých ekonomiky sa prepadli. Ekonomika Egypta pre silné tlaky na rozpočet a vonkajšiu platobnú bilanciu bude rásť tento rok len o 2,2 percenta, čo je tempo, ktoré nedovolí znižovať nezamestnanosť.
Ropné ekonomiky Arabského polostrova na čele so Saudskou Arábiou od roku 2011 výrazne rástli, pretože povstania v oblasti prispeli k rastu cien ropy a prinútili vlády, aby posilnili sociálne výdavky. Podľa HSBC ale arabská jar poškodila v konečnom dôsledku aj ich, pretože zvýšila závislosť týchto krajín na vládnych výdavkoch čerpaných z ťažby ropy a odradila ich od politicky riskantných reforiem.