Maďarský súd odmietol vydať šéfa MOL-u do Chorvátska

Mestský súd v Budapešti v pondelok odmietol žiadosť chorvátskej prokuratúry o vydanie predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa skupiny MOL Zsolta Hernádiho. Informovala o tom skupina MOL. Podľa nej sa voči tomuto rozhodnutiu nie je možné odvolať.

07.10.2013 20:35
Zákon, súd, paragraf Foto:
Ilustračné foto
debata

„Dôvodom je, že prípad, na ktorý sa odvoláva chorvátska prokuratúra, a to podplácanie v medzinárodných vzťahoch, už bol v Maďarsku vyšetrený so záverom, že Zsolt Hernádi tento trestný čin nespáchal. Toto rozhodnutie je právne záväzné,“ upozornila firma.

Chorvátsky súd vydal minulý týždeň príkaz na zadržanie šéfa maďarskej ropnej a plynárenskej skupiny MOL po tom, ako sa nedostavil na výsluch v prípade podozrenia z korupcie. Záhreb prešetruje podozrenie, že MOL údajne v roku 2008 podplácal bývalého premiéra Iva Sanadera so zámerom získať kontrolu nad chorvátskou energetickou firmou INA, a to aj bez kúpy väčšinového podielu.

Maďarské úrady ešte pred pondelňajším rozhodnutím súdu zamietli dve žiadosti Chorvátska vypočuť Hernádiho, pričom sa odvolávali na ochranu národných záujmov. Uviedli, že nie je na to dôvod z právneho hľadiska. Maďarsko viedlo v rokoch 2011 až 2012 vlastné vyšetrovanie prípadu s tým, že podľa neho MOL ani jeho predstavitelia nehrali žiadnu rolu v údajnom prípade korupcie.

Súd minulý rok uznal Sanadera vinným, že prijal úplatok 5 mil. eur od spoločnosti MOL výmenou za zabezpečenie dominantného postavenia vo firme INA. MOL aj Sanader obvinenia odmietajú a Sanader sa proti rozhodnutiu súdu odvolal. Hernádi tiež poprel akékoľvek previnenie. MOL vlastní podiel v spoločnosti INA na úrovni blízko 50 %, zatiaľ čo chorvátska vláda má 45 %.

MOL je medzinárodnou integrovanou ropno-plynárenskou skupinou v strednej a východnej Európe so sídlom v Budapešti. Svoju činnosť vykonáva v Európe, na Blízkom východe, v Afrike a v krajinách Spoločenstva nezávislých štátov. Na Slovensku pôsobí maďarský MOL prostredníctvom rafinérskej spoločnosti Slovnaft, a.s. v ktorej drží 98,4 % akcií.

debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Chorvátsko