Americká kríza trápi firmy, môže postihnúť aj Boeing

Pozastavenie činnosti amerických federálnych úradov už začína ohrozovať niektorých veľkých zamestnávateľov. Tí varujú, že ak sa čoskoro situácia nevyrieši, budú musieť neplatené voľno udeliť tisícom svojich zamestnancov.

03.10.2013 08:58
lietadlo, Boeing 777 Foto:
Ilustračné foto
debata

Na spomalenie alebo pozastavenie svojich aktivít sa pripravujú americké spoločnosti, ktorých produkcia nemôže pokračovať bez prítomnosti federálnych inšpektorov. Výrobca lietadiel Boeing potrebuje na expedíciu hotových lietadiel certifikáty od Federálneho úradu pre letectvo (FAA), ktorý však musel na neplatené voľno poslať tretinu zo svojich 46 tis. zamestnancov. Podľa vyjadrenia predstaviteľov Boeingu to môže spôsobiť meškanie dodávok nových lietadiel, a to najmä novších modelov, vrátane vlajkovej lode Boeing 787 Dreamliner.

Neplatené voľno by mohlo od budúceho pondelka dostať aj takmer 2 000 zamestnancov firmy United Technologies, ktorej divízia Sikorsky Aircraft vyrába vojenské vrtuľníky Black Hawk. Jej výrobný proces vojenskej techniky totiž auditujú a schvaľujú zamestnanci vládnej Agentúry pre správu armádnych zmlúv (DCMA), ktorí však sami dostali neplatené voľno, keďže ich zaradili do kategórie štátnych zamestnancov, ktorí nie sú kritickí pre fungovanie krajiny.

Zraniteľné sú aj americké spoločnosti, ktoré sa intenzívne spoliehajú na prísun vládnych financií. Dodávateľ obohateného uránu pre komerčné jadrové elektrárne USEC v stredu vo vyhlásení varoval, že do nového finančného roka sa mu podarilo preniesť financie iba na dva týždne prevádzky. Jeho projekt centrifúgy v štáte Ohio, v celkovej hodnote 48 mil. USD, totiž z 80 % financuje americká vláda, a ak sa tok financií neobnoví, doma bude musieť ostať minimálne časť z takmer 1 000 zamestnancov projektu.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Spojené štáty #platobná neschopnosť
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy