Podľa jedného zo zdrojov síce Gates bol v minulosti jedným z najväčších priekopníkov technologického priemyslu, investori, ktorí spolu vlastnia približne 5 % akcií Microsoft, však majú pocit, že bol efektívnejší ako riaditeľ firmy, než ako predseda jej správnej rady. Tvrdia, že Gatesova prítomnosť v správnej rade v praxi blokuje prijímanie nových stratégií a obmedzila by tiež vplyv nového generálneho riaditeľa. Toho Microsoft hľadá, odkedy súčasný riaditeľ Steve Ballmer pod nátlakom časti investorov v auguste ohlásil, že do 12 mesiacov z funkcie odstúpi.
Akcionárov podľa zdrojov agentúry Reuters tiež znepokojuje fakt, že Gates, ktorý väčšinu svojho času venuje svojej charitatívnej organizácii, má v spoločnosti väčšiu moc, než by mu mala podľa veľkosti jeho podielu v nej prislúchať. Bill Gates, ktorý pri vstupe Microsoftu na burzu v roku 1986 vlastnil 49 % spoločnosti, v súčasnosti z jej akcií v celkovej hodnote 277 mld. USD vlastní približne 4,5 %. Podľa schváleného plánu pritom každý rok časť z nich predá a v roku 2018 by už nemal vlastniť žiadny podiel v spoločnosti, ktorú pred 38 rokmi založil. Podľa zdrojov agentúry Reuters to však zatiaľ nevyzerá tak, že by správna rada požiadavky investorov vypočula. Predstavitelia spoločnosti Microsoft informácie v utorok odmietli komentovať.
Microsoft je stále jednou z najhodnotnejších technologických firiem sveta a v roku 2012 vytvorila čistý zisk vo výške 22 mld. USD. Na jej kľúčové produkty, počítačový operačný systém Windows a kancelársky softvér Office, však má nepriaznivý vplyv pokles predaja osobných počítačov a rast segmentu smartfónov a tabletov. Firma sa v uplynulom období pod vedením Steva Ballmera začala venovať výrobe zariadení, ako je tablet Surface alebo multimediálna konzola Xbox, a svoje softvérové produkty mení na služby poskytované cez internet. Hodnota jej akcií sa však prakticky nemení a firma stráca trhový podiel v prospech konkurentov ako sú Apple a Google.