Štát ukázal, kde vystavili výherné bločky

Štátna bločková lotéria má už zoznam ôsmich prevádzok, ktorých bločky vydané od septembra tohto roka majú šancu vyhrať.

01.10.2013 07:00
bloček, bločky, bločková lotéria Foto: ,
Ilustračné foto
debata (33)

Lotéria umožňuje na základe údajov z bločkov podávať tikety, čím chce vláda naštartovať boj s odhaľovaním daňových únikov. Ak spotrebiteľ nakúpil v jednej z ôsmich vyžrebovaných predajní a svoj bloček v hodnote vyššej ako jedno euro zaregistroval v lotérii, bude v druhej šanci 28. októbra zaradený do žrebovania o osobný automobil značky Kia v hodnote 10-tisíc eur.

Kto vystavil možné výherné bločky
kraj obchod
Bratislavský Igor Kratochvíl, živnostník
Trnavský Helena Fulierová, Papiernictvo Helena, Senec
Trenčiansky INTER ŠPORT CENTRUM VRŠATEC
Žilinský RIZENEK, obchod so športovými potrebami
Banskobystrický prevádzka Jozefa Nagya zo Zvolenskej Slatiny
Prešovský živnostníčka z obce Šambron, okres Stará Ľubovňa
Poznámka: Pokladnice na základe DIČ pre košickú a nitriansku župu sme nedokázali identifikovať.

Štátny TIPOS, prevádzkovateľ lotérie, zároveň v pondelok v prvej šanci žreboval desiatich ľudí a 20 náhradníkov, ktorí môžu získať od 100 eur do 10-tisíc eur. O tom, kto vyhral, sa verejnosť dozvie až v stredu. Dovtedy majú daniari 48 hodín na to, aby preverili danú prevádzku, kde bol bloček vydaný. Zisťovať budú jeho pravosť, ako aj to, či obchodník nevydáva síce na prvý pohľad pravé bločky, no kráti si napríklad tržby v pokladnici a neodvádza tak štátu dane.

Medzi ôsmimi vyžrebovanými obchodmi, v ktorých nakupovali nádejní majitelia nového auta, je aj senecké papiernictvo Helena. Nakupovala v ňom zošity do školy napríklad aj 43-ročná Jana, matka 12-ročného Matúša. Bloček si zaregistrovala aj do lotérie. Teraz čaká, či sa na ňu usmeje šťastie v žrebovaní. „Ešte stále tomu nemôžem uveriť, že som nakúpila vo výhernej predajni, a môžem získať dokonca auto, je to milá náhoda,“ povedala pre Pravdu Jana.

Podobne môžu dúfať, že vyhrajú napríklad aj zákazníci predajne so športovými potrebami v Trenčianskom Inter Športe alebo žilinskej predajni Rizenek, ktoré sa tiež objavili v zozname vyžrebovaných predajcov. „Som prekvapený, že vyžrebovali práve nás. Nesledujem to veľmi, ale môže nám to určite pomôcť, ľudia to viac vnímajú. Je to pre nás istá forma reklamy,“ hovorí vedúci predajne Roman Krčnák.

Spomínané papiernictvo Helena, ktoré bolo na základe DKP kódu pokladnice vyžrebované, sa však nachádza v Senci, čo je ešte Bratislavský kraj, pričom TIPOS obchod uvádza ako prevádzku v trnavskej župe. Podľa podmienok lotérie malo byť vyžrebovaných osem pokladníc z ôsmich krajov. TIPOS tvrdí, že sa riadi riadi databázou Finančného riaditeľstva, v ktorej je ku každému DKP vyznačená príslušnosť k samosprávne­mu kraju.

„TIPOS v rámci tejto databázy nedisponuje informáciami o majiteľovi pokladnice. Žrebovanie bolo overené orgánom dozoru nad prevádzkou hazardných hier,“ povedal hovorca TIPOSU Rastislav Čépe. TIPOS neplánuje žrebovanie opakovať, pravidlá súťaže totiž neporušil. Majiteľka prevádzky Helena Fulierová má podnikateľskú činnosť vedenú v trnavskom Cíferi. „Ako podnikateľka som vedená na Daňovom úrade v Trnave, preto aj pokladnica vyhrala za tamojší kraj. Mnoho podnikateľov to má tak, že majú podnikanie vedené inde,“ povedala pani Fulierová.

V stredu zverejní TIPOS výhercov, ktorí si výhru môžu overiť na základe registračného kódu. Spotrebitelia, ktorí sa registrovali cez esemesku, mobilnú aplikáciu alebo cez web, dostanú o výhre avízo cez e-mail alebo sms. Ostatní si musia tiket overiť cez internetovú stránku TIPOS-u, alebo na ich zberných miestach.

Aj napriek tomu, že v hre je až 7 miliónov bločkov, stále je väčšia pravdepodobnosť výhry ako v iných klasických hrách TIPOS-u. Pri desiatich možných výhrach je šanca 1:710-tisíc. Momentálne je pravdepodobnosť výhry v hre LOTO 1:14 miliónov, ak by si tipujúci skúsil tipnúť čísla v hre KENO 10, mal by šancu na výhry približne 1: 8,9 milióna. Samotná výška výhry závisí od vkladu do hry. LOTO v obľúbenosti medzi hráčmi vedie pre pravidelne sa opakujúci vysoký jackpot a pre motiváciu vo forme prémiovej hry. Bločková lotéria síce vedie v možnej pravdepodobnosti výhry, jej výška je však lákavejšia v prípade hry LOTO či KENO 10.

Mesačne môže vyhrať v bločkovej lotérii až 28 bločkov spolu 120-tisíc eur. Ročne tak štát odmení ľudí za zbieranie bločkov sumou vo výške 1,44 milióna eur. TIPOS investoval do technických a softvérových zmien na zberných miestach zhruba 100-tisíc eur. Do bezpečnostnej infraštruktúry a mobilných aplikácii preinvestoval 78-tisíc eur. Na reklamnú a mediálnu kampaň vyčlenil TIPOS spolu 550-tisíc eur.

© Autorské práva vyhradené

33 debata chyba
Viac na túto tému: #bločková lotéria #bločky