NBS očakáva oživenie domáceho dopytu

Slovensko môže očakávať v horizonte nasledujúcich dvoch rokov postupné obnovenie domáceho dopytu, najmä vďaka spotrebe domácností a čiastočne cez obnovu investičnej aktivity. V piatok to vyhlásil guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch.

20.09.2013 15:32
dedenie, dedičstvo, mince, peniaze, úspory,... Foto:
Ilustračné foto
debata (2)

„Slovenská ekonomika sa z krízy pomerne dynamicky zotavuje, keď hrubý domáci produkt v druhom kvartáli 2013 presiahol predkrízovú úroveň o takmer 6 %. Naopak, trh práce je pomerne slabý a zamestnanosť zatiaľ nedosiahla predkrízové úrovne,“ dodal Makúch na piatkovom stretnutí, ktoré zorganizovala Slovensko – rakúska obchodná komora pri príležitosti zverejnenia prognóz vývoja slovenského a európskeho hospodárstva.

Export bol doteraz ťahúňom slovenskej ekonomiky, keď tvoril až 80 % hrubého domáceho produktu (HDP) SR. Rast slovenskej ekonomiky tak podľa Makúcha závisí predovšetkým od zahraničného dopytu. Zahraničný dopyt bol pre Slovensko dôležitý aj podľa hlavného ekonóma UniCredit Bank Slovensko Ľubomíra Koršňáka.

„V posledných rokoch rast slovenskej ekonomiky bol výlučne ťahaný zahraničný dopytom. Spotreba domácností, investície domácich podnikov či spotreba vlády dlhodobo klesali,“ uviedol Koršňák. Podľa neho jediným príspevkom k rastu HDP bol čistý export. „V roku 2012 k tomu výrazne prispel ponukový šok v automobilovom priemysle, keď sa zvýšili produkčné kapacity,“ dodal Koršňák.

Stabilita na finančných trhoch pomohla k oživeniu európskej ekonomiky. Uviedol to hlavný ekonóm Tatra banky Róbert Prega. „Stabilita finančných trhov nie je dôležitá len pre trhy ako také, ale takisto silno vplýva na náladu podnikateľskej sféry. Vďaka stabilite sa začala zvyšovať dôvera medzi podnikateľmi. Dôvera sa začala prejavovať v oživovaní reálnej ekonomiky,“ skonštatoval Prega. Podľa neho sa EÚ momentálne dostáva z krízy a ekonomika sa tak na európskej úrovni začína oživovať. Ak bude pokračovať stabilita na finančných trhoch, tak by rast eurozóny podľa analýz Tatra banky mohol ku koncu nasledujúceho roka dosiahnuť 2 %.

Podľa hlavného ekonóma Slovenskej sporiteľne Juraja Bartu bolo Slovensko v poslednej dekáde napriek kríze najrýchlejšie rastúcou krajinou EÚ. „Napriek kríze slovenská ekonomika medzi rokmi 2002 a 2012 vzrástla o vyše 50 %. Priemerne tak ročne rástla o 4,5 %. EÚ za rovnaké obdobie rástla len 1,2 % ročne,“ uviedol Barta. Ekonomiky Grécka a Talianska sa podľa Bartu nachádzali na konci minulého roka na rovnakej úrovni ako pred dekádou.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #NBS #Jozef Makúch