Stredoslovenská energetika bude v českých rukách, štát chce lepšiu pozíciu

Valné zhromaždenie Stredoslovenskej energetiky (SSE) schválilo vstup nového akcionára do spoločnosti.

03.09.2013 08:15
Elektrina, energia Foto:
Ilustračné foto
debata

Novým 49-percentným akcionárom sa teda stane česká firma Energetický a průmyslový holding (EPH). Minoritný podiel v SSE predáva francúzska spoločnosť Electricité de France. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič, štát teraz ako 51-percentný akcionár v SSE ide zabojovať o silnejšie postavanie vo firme, keďže manažérsku kontrolu odovzdá francúzsky investor novému akcionárovi.

“V súčasnosti prebiehajú rokovania, ktoré budú viesť k posilneniu štátu v tejto spoločnosti, čo bude obsahovať nová akcionárska zmluva. Ku konkrétnym veciam sa vyjadríme po ukončení rokovaní,“ povedal Jurikovič pričom upozornil, že EPH ešte nie je akcionárom SSE.

“Tento proces bude prebiehať a definitívne sa tak stane po podpise akcionárskej zmluvy a potrebných dokumentov, ktoré budeme predkladať na rokovanie vlády,“ konštatoval Jurikovič.

Electricité de France a Energetický a průmyslový holding podpísali koncom mája tohto roku konečnú dohodu o predaji minoritného podielu vo výške 49 %, ktorý v spoločnosti Stredoslovenská energetika držala francúzska firma. Hodnota transakcie je približne 400 miliónov eur.

Stredoslovenská energetika dodáva energiu pre takmer 712 tisíc zákazníkov. Okrem elektrickej energie dodáva svojim zákazníkom aj zemný plyn. Pôsobí najmä na strednom Slovensku, a to už viac ako 85 rokov. Francúzsky investor Electricité de France kúpil 49-percentný podiel v SSE pred viac ako desiatimi rokmi za 158 mil. eur. Zvyšok akcií drží v rukách štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR.

debata chyba
Viac na túto tému: #energetika #Stredoslovenská energetika #EPH