Fed by mohol obmedziť stimuly už v septembri

30.08.2013 09:04
Dolár, euro, graf, ekonomika, peniaze
Ilustračné foto Autor:

Americký Federálny rezervný systém (Fed) by mal začať z obmedzovaním programu nákupu dlhopisov budúci mesiac.

Politika Fedu by sa mohla začať meniť už na nasledujúcom zasadnutí predstaviteľov banky. Vo štvrtok to vyhlásil šéf Fedu v Richmonde Jeffrey Lacker. Nákup dlhopisov zo strany Fedu je jedným zo stimulačných opatrení pre americkú ekonomiku.

"Zaznamenali sme podstatné zlepšenie na trhu práce odkedy sme s programom začali,“ povedal Lacker s tým, že zopakoval svoj odmietavý postoj voči programu. Ten považuje za priamu intervenciu na úverových trhoch a banka tak už podľa neho prekročila hranice, v rámci ktorých je jej pôsobenie vhodné.

Americká ekonomika v druhom kvartáli rástla, čo rozdúchalo nádeje, že situácia v ekonomike sa otáča. Lacker však namieta, že pokles miery úspor v ekonomike by mohol znamenať, že tieto nádeje sú príliš optimistické. Miera nezamestnanosti klesla zo svojej vrcholnej úrovne desiatich percent, ostáva však na úrovni 7,4 %. Tá je z historického hľadiska zvýšená.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#dlhopisy #Fed
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku