Budapešť chce odkúpiť oceliareň Dunaferr a zachrániť pracovné miesta

Maďarská vláda zahraničnému majiteľovi stratovej oceliarne Dunaferr navrhne odkup spoločnosti späť do štátneho vlastníctva. Budapešť tak chce zabrániť prepusteniu 1 500 zamestnancov, ktoré súčasný majiteľ plánuje.

20.08.2013 10:11
Oceľ Foto:
Ilustračné foto
debata (2)

„Ak firma tvrdí, že produkuje stratu … myslím si, že zo strany vlády je férové navrhnúť, aby sme si sadli a porozprávali sa o tom, ako zvrátiť zlé privatizačné rozhodnutie z roku 2004,“ vyhlásil v rozhovore pre spravodajskú televíziu HírTV maďarský minister hospodárstva Mihály Varga.

Dodal, že vedeniu ukrajinskej spoločnosti ISD Group, ktorá Dunaferr vlastní, pošle v najbližších dňoch list s pozvánkou na rokovania, prípadnú odkupnú cenu však odmietol upresniť. Maďarská tlačová agentúra MTI v tejto súvislosti citovala predstaviteľa oceliarní, podľa ktorého spoločnosť, ktorá sa prepadla do straty na začiatku krízy v roku 2008, vytvorila za posledné dva roky stratu takmer 50 mld. forintov (HUF).

Plán spoločnosti Dunaferr na prepustenie 1 500 zamestnancov oceliarne sa objavil v politicky citlivom čase, kedy sa konzervatívna nacionalistická vláda premiéra Orbána pripravuje na parlamentné voľby v apríli alebo máji budúceho roka. Vládny Fidesz si zatiaľ udržuje vedenie v predvolebných prieskumom populistickými krokmi, ako napríklad vysokým zdanením sektorov s vysokým podielom zahraničného kapitálu vrátane bánk, či štátom financovaným znižovaním cien energií. Budapešť tiež v symbolickom geste rok pred jeho splatnosťou Medzinárodnému menovému fondu vyplatila zostatok svojho dlhu. Prevzatie spoločnosti štátom by umožnilo dlhodobo zaistiť zamestnanie pre všetkých 7 500 zamestnancov, ktorí v oceliarni v meste Dunaújváros južne od Budapešti pracujú.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Budapešť #oceliarne #Dunaferr