J&T banka dobre zarobila na ECB a slovenských dlhopisoch

13.08.2013 16:08
Euro, peniaze, graf, ekonomika
Ilustračné foto Autor:

Obchody so slovenskými štátnymi dlhopismi vyniesli J&T banke milióny eur. Lacno si na ne požičala od Európskej centrálnej banky (ECB), napísal český ekonomický denník E15.

J&T banka mala vlani rekordný zisk 920 miliónov českých korún (približne 37 miliónov eur), z toho obchodovanie s cennými papiermi jej vynieslo 700 miliónov korún (28 miliónov eur), uviedol E15.

Banka pôsobí na Slovensku v eurozóne, preto mohla využiť program dlhodobého refinancovania LTRO, ktorý umožňuje získať lacné úvery od ECB. Trojročné úvery ponúkla ECB za úrok jedno percento ročne. J&T banka si požičala lacno od ECB a nakúpila slovenské štátne dlhopisy s trojpercentným výnosom za 6,7 miliardy korún.

„Podarilo sa nám rýchlo skúpiť všetky vtedy dostupné slovenské štátne dlhopisy na trhu a nechali sme si ich financovať prostriedkami ECB,“ uviedol pre denník E15 Daniel Drahotský, riaditeľ úseku Finančné trhy J&T Banky. Banka takmer bez rizika „zarobila“ na rozdielnych úrokoch. Dlhopisy navyše posilnili a banka na nich zarobila za jeden rok to, čo pôvodne plánovala za tri.

Banka pre E15 nechcela uviesť, aký mala z týchto operácií zisk. Denník odhaduje, že za pol roka sa na rozdielnych sadzbách dalo zarobiť 67 miliónov korún (2,7 milióna eur). Zvýšenie hodnoty slovenských dlhopisov však túto sumu navýšilo a zisk tak mohol dosiahnuť až pol miliardy českých korún (20 miliónov eur).

J&T banka uviedla, že ešte viac sa dalo zarobiť v iných európskych krajinách, ale že sa nedovážila ísť mimo domácich trhov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#ECB #zisk #eurozóna #J&T banka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku