SDKÚ žiada od vlády alternatívny rozpočet

Vláda Roberta Fica by mala pre budúci rok pripraviť aj alternatívu rozpočtu so zmrazenými výdavkami. Tvrdí to predseda SDKÚ Pavol Frešo v reakcii na Eurostatom zverejnené dáta o výške verejného dlhu, ktorý sa v prvom štvrťroku vyšplhal tesne pod tretiu hranicu ústavnej dlhovej brzdy, keď dosiahol 54,9 % hrubého domáceho produktu.

23.07.2013 10:43
Peniaze, euro, mince Foto:
Ilustračné foto
3

Prekročenie 55-percentnej hranice totiž znamená povinnosť predložiť rozpočet so zmrazenými výdavkami. „Ak je vláda zodpovedná, tak už musí pripraviť variantný rozpočet so zmrazenými výdavkami a musí celej verejnosti povedať, čo to v praxi znamená,“ vyhlásil v utorok na tlačovej konferencii Frešo.

SDKÚ však zároveň Ficovej vláde vyčíta, že v situácii, keď výška verejného dlhu prekračuje jednu hranicu za druhou, kabinet v tichosti pripravuje doprivatizáciu Slovak Telekomu, z ktorej chce milióny využiť na projekt jednej zdravotnej poisťovne. „Ide sa predávať jeden z bonitných majetkov, ale nie za účelom, aby sa splatil dlh, ale prvýkrát v histórii za iným účelom, to znamená, aby sa realizoval sen o jednej zdravotnej poisťovni. Zaplaťme z toho dlhy, aby ich netlačili pred sebou naše deti,“ povedal Frešo.

Slovenská vláda pritom v aktuálnom Programe stability, ktorý zasielala na posúdenie do Bruselu, plánuje v tomto roku udržať verejný dlh pod hranicou 55 % vo výške 54,8 % hrubého domáceho produktu. V ďalších rokoch by však mal dlh stúpnuť na vyše 56 % a znižovať by sa mal začať až v roku 2016, kedy sa očakáva na úrovni 55,9 % výkonu ekonomiky.

Hranica 55 % je už treťou hranicou ústavnej dlhovej brzdy. Jej prekročenie by znamenalo, že rezort financií by musel viazať 3 % výdavkov z rozpočtu, zablokovala by sa rezerva vlády a premiéra a zároveň by kabinet musel predložiť rozpočet bez medziročného rastu výdavkov. Rovnako by si nemohli rast výdavkov v rozpočtoch naplánovať ani samosprávy. Už pri prekročení 53-percentnej hranice pritom kabinet musí na rokovanie parlamentu predložiť návrh opatrení, ktorými sa má dlh znížiť a zároveň sa zmrazia platy členov kabinetu.

Prvú 50-percentnú hranicu dlhovej brzdy pritom slovenský verejný dlh prekročil už v minulom roku. Vyplývala z toho povinnosť pre rezort financií predložiť do Národnej rady SR správu o tom, prečo dlh stúpol a čo vláda navrhuje na jeho zníženie. Minister financií Peter Kažimír si túto povinnosť splnil listom zaslaným predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi. Opozícia však žiadala širšiu diskusiu na túto tému a zvolala mimoriadnu schôdzu parlamentu, kde jej však poslanci vládneho Smeru neodsúhlasili program. Opozícia však tvrdí, že mimoriadnu schôdzu k verejnému dlhu sa pokúsi zvolať opäť na jeseň.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba
Viac na túto tému: #ekonomika #rozpočet #SDKÚ