Intelu klesli tržby i zisk. Pocítil kríziu počítačov i vlastné chyby

Najväčšiemu svetovému výrobcovi počítačových čipov Intel klesli v druhom štvrťroku tržby a zisk.

18.07.2013 08:07
virtuálna realita, virtualita, počítače,...
Ilustračné foto
debata

Pokračujúci prepad globálneho predaja osobných počítačov a oslabenie čínskeho trhu viedlo spoločnosť k tomu, že v stredajšej výsledkovej správe zhoršila predpoveď celoročných tržieb a ďalej obmedzila plán kapitálových výdavkov.

Tržby Intelu klesli v medziročnom porovnaní o päť percent na 12,8 miliardy dolárov. Firma uviedla, že v tomto roku budú jej tržby stagnovať. Ešte pred troma mesiacmi Intel predpokladal za celý rok mierny nárast tržieb.

Čistý zisk spoločnosti sa prepadol o 29 percent na dve miliardy dolárov. Akcie Intelu po správe v predĺženom obchodovaní po uzavretí búrz klesli o štyri percentá.

Stredajšia správa bola prvá, ktorú mohol z pozície najvyššej výkonnej funkcie vo firme komentovať nový generálny riaditeľ Brian Krzanich. Ten priznal, že firma sa v minulosti dopustila strategických chýb, najmä v tom, že len pomaly reagovala na boom nových mobilných prístrojov, ktoré stále viac nahrádzajú bežné počítače.

Intel síce naďalej dominuje v dodávkach čipov pre osobné počítače, odbyt tradičných počítačov a notebookov ale padá už dlhšie ako rok. V druhom štvrťroku sa globálny predaj osobných počítačov prepadol o 11 percent, pretože používatelia prechádzajú na inteligentné mobilné telefóny a tablety.

Krzanich sľúbil, že firma plánuje agresívne presadzovať svoje nové mobilné čipy Atom. V druhom štvrťroku sa Intelu podarilo dostať svoje čipy do nových tabletov juhokórejského Samsungu.

Intel znížil plán tohtoročných kapitálových výdavkov o ďalšiu miliardu na 11 miliárd dolárov. V apríli obmedzil plán investícií z 13 na 12 miliárd dolárov.

debata chyba