Štátu bude chýbať 350 miliónov eur, podľa Kažimíra to zvládne

Daňové a odvodové príjmy štátu budú v tomto roku nižšie o ďalších takmer 350 miliónov eur. Podľa ministra financií Petra Kažimíra poklesnú daňové a odvodové príjmy v roku 2013 oproti februárovej prognóze o 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) a v budúcom roku o 0,8 % HDP, čo predstavuje zhruba 611 mil. eur.

27.06.2013 13:23 , aktualizované: 14:47
Peter Kažimír Foto: ,
Minister financií Peter Kažimír
debata (161)

„Podľa nás až dve tretiny celkového zníženia príjmov sú spôsobené makroekonomickým vývojom, to znamená hlavne poklesom rastu ekonomiky v tomto roku a potom miernym spomalením v roku budúcom,“ vyhlásil vo štvrtok Peter Kažimír. Zároveň dodal, že aj aktuálny výpadok príjmov považuje rezort financií za zvládnuteľný.

Minister financií zároveň potvrdil, že vláda Roberta Fica chce dodržať svoj záväzok a vystúpiť z procedúry nadmerného deficitu. V tomto roku tak kabinet chce podľa Kažimíra dosiahnuť deficit verejných financií blízky 3 % HDP. Pre naplnenie tohtoročných a budúcoročných cieľov však podľa Petra Kažimíra budú nevyhnutné aj ďalšie opatrenia. Jeho kolegov z ostatných rezortov tak čaká veľká inventúra čerpania výdavkov. "Nevylučujem realokáciu, nevylučujem aj šetrenie,“ spresnil Kažimír. Zároveň dodal, že kľúčový bude pre naplnenie štátnej pokladnice boj s daňovými únikmi.

„V daňových únikoch naďalej pritvrdíme, pritvrdíme aj preto, že vidíme, že to má význam,“ avizuje minister financií. Vláda však podľa jeho slov už neprijme opatrenia, ktoré budú poškodzovať ľudí a ekonomiku.

Okrem už spomínaných krokov rezort financií nevylučuje prijatie aj jednorazových opatrení, či zmenu v podielových daniach, ak sa do septembra nezmení správanie samospráv. „Je tu asi 300 samospráv, ktoré spôsobujú odklon v objeme skoro 150 miliónov eur,“ upozornil Kažimír.

Opozícia: Za výpadky príjmov môže vláda

Opozícia však vládnemu Smeru vyčíta, že súčasné stomiliónové výpadky v príjmoch spôsobil sám svojimi opatreniami. „Minister financií vidí dôvody v externom prostredí, v nižšej spotrebe ľudí, jednoducho všade inde, len nie v opatreniach Smeru. Hlavnú zodpovednosť za zhoršenie výberu daní má strana Smer, ktorá svojimi opatreniami pridusila slovenskú ekonomiku a tým pridusila výber daní,“ vyhlásil na štvrtkovej tlačovej konferencii predstaviteľov Ľudovej platformy podpredseda KDH Miloš Moravčík.

Ako doplnil podpredseda SDKÚ Ivan Štefanec, súčasný vývoj, keď rezort financií opäť skresáva odhady príjmov verejných financií, je jasným dôkazom toho, že politika zvyšovania daní, odvodov a zhoršovania pracovného práva nefunguje. Podľa Ivana Švejnu z Mosta-Híd preto už otázka nestojí tak, či je pohár poloplný, alebo poloprázdny. „Už to nemôžeme ani takto definovať, musíme povedať, že či vôbec nejaká voda je v tom pohári,“ konštatoval.

Príjmy sa vyvíjajú lepšie ako vlani

V porovnaní s minulým rokom sa však darí podľa ministerstva financií napĺňať príjmy štátneho rozpočtu lepšie. Rezort predpokladá medziročný rast daňových príjmov o 272 mil. eur a odvodových príjmov o 948 mil. eur. Pozitívnou správou je podľa ministra Petra Kažimíra stabilizácia dlhoročného prepadu efektívnych sadzieb DPH. V porovnaní s vlaňajškom podľa jeho slov zásadne poklesli nadmerné odpočty na DPH. "Čo môžeme jednoznačne pripísať aktívnemu boju s daňovými únikmi,“ vyhlásil minister financií.

Horšie sa však podľa rezortu vyvíja výber spotrebných daní z tabaku. Ministerstvo za tým vidí prechod spotrebiteľov od lacných cigariet pravdepodobne k nelegálnemu a nezdanenému tabaku. Rezort chce preto podľa Petra Kažimíra zmeniť legislatívu ešte pred letnými prázdninami kabinetu.

Zmena očakávaných daňových a odvodových príjmov prichádza po tom, čo Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií znížil v prvej polovici júna odhad rastu slovenského hospodárstva v tomto roku na 0,5 %, čím svoju januárovú prognózu zrevidoval nadol o 0,7 percentu­álneho bodu. Podobne analytici rezortu financií pristúpili aj k vyhliadkam v ďalších rokoch. Očakávania pre rok 2014 skresali rovnako o 0,7 percentu­álneho bodu na 2,2 % a pre rok 2015 o 0,5 per­centuálneho bodu na 2,9 %.

Kažimír: S rozpočtom budeme pracovať do posledného dňa

Zhoršujúci sa makroekonomický vývoj a prehodnocovanie príjmov štátu komplikuje ministerstvu financií aj prípravu budúcoročného rozpočtu. Odhadovaný ďalší výpadok daňových a odvodových príjmov v roku 2014 vo výške 611 mil. eur stavia rezort podľa ministra financií Petra Kažimíra pri príprave rozpočtu do novej situácie.

„Bude veľmi ťažké postaviť tento rozpočet k 15. augustu, čo je zákonný termín. Avizujem, že s rozpočtom sa bude pracovať určite až do posledných dní, to znamená do 15. októbra, kedy bude poslaný do parlamentu,“ vyhlásil Kažimír.

Vláda Roberta Fica bude podľa ministra financií potrebovať čas navyše, aby pripravila rozpočet, ktorý umožní Slovensku vystúpiť z procedúry nadmerného deficitu. "Základný odkaz, ktorý už počuli aj moji kolegovia z vlády je ten, že nás čaká zásadné šetrenie v oblasti verejného sektora. To je zatiaľ jediný odkaz, ktorý vám môžem dať,“ avizuje zameranie kabinetu pri ozdravovaní verejných financií Kažimír.

Zároveň dodáva, že na šetrení sa bude musieť podieľať každý jeden rezort. Ministerstvo financií chce v rámci konsolidácie uprednostňovať opatrenia, ktoré podľa slov Petra Kažimíra nebudú poškodzovať domácu spotrebu cez poškodzovanie životnej úrovne alebo ekonomiku cez dane a odvody. "Touto cestou určite nemôžeme ísť,“ vyhlásil vo štvrtok minister financií.

Podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy by mal rezort financií vláde predložiť skompletizovaný návrh rozpočtu do 15. augusta, ak vláda neurčí neskorší termín. Kabinet by mal podľa tohto zákona o návrhu rozpočtu rozhodnúť do 30. septembra a do Národnej rady Slovenskej republiky by ho mal predložiť do 15. októbra. Ak by parlament návrh rozpočtu neodsúhlasil do 31. decembra, hospodárenie štátu by bolo od začiatku nasledujúceho roka spravované v rozpočtovom provizóriu, teda podľa pravidiel a limitov schválených v rozpočte na predchádzajúci rok. Rozpočtové provizórium pritom trvá až do nadobudnutia účinnosti zákona o štátnom rozpočte na príslušný rok.

161 debata chyba