Mikloš: Zníženie daní by neprinieslo enormné výpadky

Zvýšenie sadzby dane z príjmov pre firmy vládou Roberta Fica bolo podľa opozičnej SDKÚ neúmerné a podľa predstaviteľov strany to už ukazuje aj ekonomický vývoj na Slovensku.

25.06.2013 15:06
Euro, peniaze, ekonomika, graf, počítač Foto:
Ilustračné foto
debata (34)

Poslanci strany sa preto pokúsia v parlamente presadiť návrh na opätovné zníženie sadzby tejto dane z 23 % na 19 %. „Ukazuje sa, že vláda nebude mať príjmy, ktoré očakávala zo zvýšenia dane zo zisku, dane z príjmov právnických osôb, z 19 na 23 percent, takže návrat na tú 19-percentnú úroveň by neznamenal žiadne enormné daňové výpadky,“ vyhlásil na utorňajšej tlačovej besede po skončení okrúhleho stola s ekonomickými expertmi poslanec strany Ivan Mikloš.

Predstavitelia SDKÚ-DS zároveň upozorňujú, že zrušenie rovnej dane bolo veľmi nerozumným krokom, ktorý negatívne ovplyvňuje aj zamestnanosť na Slovensku. Podľa Ivana Mikloša sa vláda vydala opačným smerom ako niektoré vyspelé a bohaté krajiny. „Je naozaj zarážajúce, že už dnes má Švédsko daň z príjmu právnických osôb nižšiu ako Slovensko. Od 1. 1. 2014, teda o pár mesiacov, bude mať nižšiu daň z príjmu právnických osôb aj Dánsko a Fínsko a od roku 2015 aj Veľká Británia,“ skonštatoval Mikloš.

Návrhy SDKÚ sú už však podľa ministerstva financií ako obohraná platňa. „Znížiť dane chcela SDKÚ rok pred voľbami, teda v roku 2009. Po tom, čo vstúpili do vlády, nielen že dane neznížili, ale dokonca daň z pridanej hodnoty zvýšili a spôsobili kolaps finančnej správy. To, že zníženie daní prinesie vyššie príjmy, je mýtus, resp. zbožné prianie pánov z SDKÚ,“ uviedol v reakcii na návrhy opozičnej strany poradca ministra financií Radko Kuruc.

Zároveň dodal, že príjmy z daní z príjmov právnických osôb v pomere k HDP boli napríklad v roku 2011 výrazne nižšie ako v roku 2003, resp 2004. „Podiel daňových príjmov na HDP má SR jeden z najnižších v rámci EÚ. Zníženie daní pre firmy by znamenalo pokles príjmov rozpočtu o stovky miliónov eur,“ upozorňuje Kuruc.

34 debata chyba