Banky znížili odhad rastu na 0,7 % v tomto a 2,2 % v budúcom roku

Pohľad bankových domov na vývoj ekonomiky na Slovensku sa postupne zhoršuje.

25.06.2013 10:13
Ekonomika, peniaze, graf Foto:
Ilustračné foto
debata

Po tom, čo v máji zhoršili výhľad pre rok 2014, v júni zrevidovali aj svoju prognózu pre tento rok. Podľa aktuálneho kola prieskumu Národnej banky Slovenska (NBS) medzi bankovými analytikmi totiž pre rok 2013 predpovedajú v priemere rast na úrovni 0,7 %, čím svoju májovú prognózu znížili o 0,2 percentu­álneho bodu. Podobne sa znížili aj odhady bánk pre budúci rok z májových 2,5 % na 2,2 %.

Podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch spolu so znižovaním odhadov hospodárskeho rastu bankoví analytici znižujú aj svoj výhľad rastu spotrebiteľských cien. Odhad koncoročnej harmonizovanej inflácie, ako aj inflácie meranej národným indexom pre tento rok znížili o 0,1 percentu­álneho bodu na 1,8 %. Prognózu inflácie pre budúci rok rovnako v oboch metodikách bankové domy znížili o 0,2 percentu­álneho bodu na 2,3 %.

Bankoví analytici sú však momentálne pri predpovedaní vývoja hospodárskeho rastu stále mierne optimistickejší ako samotná centrálna banka, či rezort financií. Obe inštitúcie totiž v predchádzajúcich týždňoch revidovali svoje odhady smerom nadol. NBS pritom znížila prognózu tohtoročného rastu z pôvodných 0,7 % na 0,6 % a rezort financií bol ešte razantnejší, keď zrevidoval svoju pôvodnú prognózu o 0,7 percentu­álneho bodu na 0,5 %.

debata chyba