Okrem investícií do znižovania emisií, vďaka ktorým už dlhšie spĺňajú prísne normy, stavili aj na biomasu. Koncom minulého roka zavŕšili na východe Slovenska vo Vojanoch druhú etapu projektu spoluspaľovania biomasy a začali prevádzku obnoveného piateho bloku, v ktorom zvýšili podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe elektriny na dvadsať percent.
Na šiestom bloku je zatiaľ spolupodiel biomasy na úrovni piatich percent. Drevná štiepka tak putuje do kotlov spolu s čiernym uhlím z Ruska. Pre elektráreň a jej okolie je tak ďalším prínosom to, že podiel škodlivého CO2 klesne o 9-tisíc ton a ročná produkcia dodanej elektriny stúpne trojnásobne. Elektrárne sú ovládané talianskym Enelom. Štát má v podniku 34-percent akcií.
Podľa riaditeľa závodu Elektrárne Vojany Ondreja Marcinčáka chcú podiel biomasy zvýšiť ešte viac, tak aby aj na spomínanom šiestom bloku predstavovala dvadsať percent. Slovenské elektrárne investovali do úpravy a výstavby nových technologických zariadení v Elektrárni Vojany 1,9 milióna eur. Závody SE už dnes vyrábajú 89 percent elektriny bez produkcie CO2.
Podľa Marcinčáka by však bolo dobré, keby sa na produkcii drevnej štiepky podieľali aj subjekty z okolitých obcí a miest. „Denne spotrebujeme 400-ton biomasy, to je dvadsať kamiónov. Skúšame aj dopravu po železnici, či už klasickom, alebo širokom rozchode,“ vysvetlil. Zatiaľ drevnú štiepku dodáva celkovo osem firiem, z toho šesť slovenských, zvyšné dve sú z Ukrajiny a Maďarska.
Podľa Miroslava Forgáča, ktorý je sprostredkovateľom v oblasti pestovania a predaja biomasy, je reálny výnos z hektára 50 až 60 ton štiepky. Pri niekoľkých tisíckach hektárov nevyužitej pôdy by tak spotrebu elektrárne vo Vojanoch dokázali vykryť aj producenti z okolia. „V päťdesiatkilometrovom okruhu od elektrárne je rozloha dva- až tritisíc hektárov pôdy vhodnej na pestovanie stromov na produkciu drevnej štiepky. Regionálni pestovatelia by tak dokázali v trojročnom cykle dopestovať zhruba 150¤000 ton štiepky,“ upresnil Forgáč.
Na tento účel sa najviac hodí odroda vŕby, ktorá bola vyšľachtená vo Švédsku. Práve tam sa začali zaoberať problematikou využitia drevoštiepky ako biomasy ešte v 70. rokoch minulého storočia. Tieto rýchlorastúce stromy dokážu produkovať biomasu po troch rokoch.
Inštalovaný výkon Elektrárne Vojany v rozsahu 880 MW je nasadzovaný na komerčnom princípe ako dôležitý poskytovateľ primárnej a sekundárnej regulácie činného výkonu. Hlavným poslaním vojanskej elektrárne je poskytovať podporné služby pre prenosovú sústavu. V súčasnosti je disponibilný výkon 440 MW, keďže dva bloky spaľujúce plyn a mazut sú kvôli nerentabilnosti odstavené.