Daňové úniky oberajú úniu o bilión eur ročne

12.04.2013 19:29
Graf, euro, lupa
Ilustračné foto Autor:

Európska únia prichádza kvôli daňovým únikom každý rok o približne jeden bilión eur. Uviedol to v piatok únijný prezident Herman Van Rompuy. Predstavitelia EÚ budú o boji s daňovými únikmi rokovať na májovom summite.

„Daňové úniky sú nespravodlivé voči občanom, ktorí tvrdo pracujú a platia svoju časť daní, aby mohla spoločnosť fungovať. Sú nespravodlivé voči podnikom, ktoré svoje dane platia a narážajú na tvrdú konkurenciu, pretože iné firmy dane neplatia,“ povedal Van Rompuy.

„Aby ste si urobili predstavu, jeden bilión eur zhruba zodpovedá celému hrubému domácemu produktu Španielska, teda piatej najväčšie ekonomiky EÚ. Predstavuje to únijný rozpočet na nasledujúcich sedem rokov. A je to stokrát viac než dohodnutý (záchranný) úver pre Cyprus,“ dodal.

Výroky prezidenta EÚ podľa agentúry Reuters zvýšia tlak na Rakúsko, aby sa prispôsobilo ostatným členom únie v zdieľaní informácií o majiteľoch bankových účtov. Rakúsko je jedinou členskou krajinou, ktorá odmieta prijať pravidlá pre automatickú výmenu údajov o účtoch.

Päť najväčších krajín Európskej únie sa už tento týždeň dohodlo na prehĺbení spolupráce v boji proti daňovým únikom. Nemecko, Francúzsko, Británia, Taliansko a Španielsko (G5) čakajú, že sa k ich projektu pridajú ďalšie krajiny.

„Daňové úniky sú vážnym problémom pre krajiny, ktoré potrebujú peniaze na ozdravenie verejných financií,“ upozornil Van Rompuy. „Súčasná ekonomická kríza zdôrazňuje naliehavú potrebu spravodlivého a efektívneho daňového systému,“ dodal.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku