V zahraničí pritom existuje daňová amnestia v rozličných formách. "V niektorých krajinách bola zavedená jednorazovo, napr. Taliansko, Maďarsko, pričom v týchto prípadoch podľa následného hodnotenia vlád, ktoré takúto amnestiu zaviedli, vo väčšine prípadov nesplnila očakávania ohľadne výšky dodatočne vybraných daní,“ uviedla Ch. Serugová.
V niektorých krajinách, napríklad v Írsku, však podľa partnerky poradenskej spoločnosti PwC existuje iná forma daňovej amnestie, inštitút tzv. self-disclosure, ktorý je stálou súčasťou daňovej legislatívy a umožňuje daňovníkom v prípade daňovej kontroly ešte pred samotným výkonom kontroly opraviť chyby, pričom penále je nižšie alebo žiadne, podľa závažnosti nedoplatku. Prípadne existuje inštitút tzv. self-correction, kedy daňové subjekty môžu priebežne opravovať chyby vo vykázanej dani bez akýchkoľvek penále.
"Takýto postup značne odbremeňuje daňovú správu pri výkone kontrol, pričom vedie k oveľa vyššej efektivite výberu daní,“ dodáva Christiana Serugová.
Možnosť využiť daňovú amnestiu zvažuje aj slovenské ministerstvo financií. Zváženie tejto možnosti uvádza rezort v rámci opatrení na zvýšenie efektívnosti výberu daní v národnom programe reforiem, ktorý predložil do pripomienkového konania. Toto opatrenie, tak ako je uskutočňované v niektorých štátoch Európskej únie, by podľa ministerstva mohlo priniesť zvýšené príjmy do štátneho rozpočtu, viesť k návratu kapitálu zo zahraničia a odhaleniu zdrojov príjmov, ktoré boli doteraz daňovej správe neznáme. "Opatrením by sa predchádzalo kráteniu daní v budúcnosti a zvýšila by sa ochrana konkurencieschopnosti čestných podnikateľov,“ uvádza ministerstvo financií. Zároveň však dodáva, že o ďalšom postupe v prípade daňovej amnestie je v tejto chvíli predčasné sa vyjadrovať.
Daňovú amnestiu si vyskúšalo napríklad Španielsko, ktoré chcelo v roku 2012 zvýšiť príjmy štátu o 2,5 mld. eur, no amnestia napokon nepriniesla ani polovicu cieľovej sumy. Amnestia sa vzťahovala na nezdanené príjmy za posledných päť rokov. Po ich priznaní sa mohli daňoví hriešnici vyhnúť sankciám po zaplatení dodatočnej 10-percentnej dane. Amnestia však nakoniec priniesla iba 1,2 mld. eur.