Uviedol to v pondelok člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jörg Asmussen. „Dôležité je, že finančný príspevok 5,8 mld. eur zostáva. Rozhodnutie o štruktúre je samozrejme v rukách cyperskej vlády a parlamentu,“ zdôraznil predstaviteľ ECB.
Cyperský parlament v pondelok rokuje o zdanení bankových vkladov, k čomu sa krajina zaviazala v rámci rokovaní s Medzinárodným menovým fondom (MMF) a Európskou úniou. Vláda v Nikózii podľa agentúry Reuters naďalej pracuje na riešení s cieľom zmierniť straty malých klientov na úkor sporiteľov s väčšími vkladmi.
Obyvateľov Cypru v sobotu zachvátila panika po tom, ako lídri EÚ a MMF odsúhlasili pre ostrovnú krajinu záchrannú pôžičku. Súčasťou jej poskytnutia je totiž aj podmienka, že na programe sa musia podieľať aj klienti tamojších bánk. Tí prídu o 6,75 percenta svojich vkladov a v prípade, že majú na účte viac ako 100 tis. eur, banka im z uložených peňazí stiahne až 9,9 %.
Ministri financií eurozóny a predstavitelia MMF sa v sobotu dohodli na poskytnutí záchrannej pôžičky pre Cyprus vo výške 10 miliárd eur. Ostrovná krajina je už piatym členom eurozóny, ktorého musí únia zachraňovať pred krachom. O pôžičke rokovali desať hodín na schôdzke v Bruseli. Jej výška je však podstatne nižšia, ako Nikóziou požadovaných 17 miliárd eur. Cyprus musí výmenou za úver zmenšiť svoj bankový sektor, zvýšiť dane a zaviesť rozsiahle reformy.