Do úvahy pripadá ďalšie presunutie finančných prostriedkov z operačných programov, kde sa eurofondy čerpajú najslabšie, a tiež odloženie ich využitia do ďalšieho roku.
„Zatiaľ nie je uzatvorená otázka, či pôjde o pružnejšiu realokáciu alebo aj časový odklad. A aj preto sme v týchto dňoch v nepretržitom kontakte s Európskou komisiou,“ informoval podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny, ktorý má na starosti aj koordináciu využívania zdrojov EÚ.
Podľa stavu čerpania eurofondov ku koncu januáru by malo Slovensko do konca tohto roka zo záväzkov na roky 2010 a 2011 využiť 1,528 mld. eur. Európske peniaze určené na rok 2010 krajina zatiaľ využila na 80,61 % a pre rok 2011 na 37,04 %. „Sú tu dva zásadné momenty. Prvý je, že značná časť záväzku n+2 a n+3 sa stretla v tomto roku, a druhý, že v rokoch 2010 a 2011 bola prerušená kontinuita v čerpaní fondov EÚ, zmenená stratégia a často pozastavené až zrušené viaceré projekty. Urobíme ale všetko preto, aby sa nám napriek tomu podarilo peniaze vyčerpať,“ dodal Vážny.
Zo záväzku na rok 2012 treba do konca budúceho roku vyčerpať z peňazí EÚ ešte 1,697 mld. eur, miera využívania v tomto prípade dosiahla 7,61 %. Ku koncu vlaňajška Slovensko zo zdrojov EÚ nevyčerpalo 1,86 mil. eur, a to v Operačnom programe Vzdelávanie.
Vicepremiér pre investície v uplynulých dňoch rokoval v Bruseli s eurokomisárom pre regionálny rozvoj Jahannesom Hahnom. Obsahom stretnutia bolo čerpanie zdrojov EÚ v rizikových operačných programoch. „Komisár Hahn prijal krízový manažment Európskej komisie a aj ten, ktorý sme zaviedli na národnej úrovni. Komisia je pripravená vynaložiť maximálne úsilie, aby sme ohrozené prostriedky z eurofondov na rok 2013 dočerpali bez zmeny nariadení, čo je dlhotrvajúci proces,“ informoval Vážny.
V druhom kole bolo tiež potrebné prerokovať s Európskou komisiou prípravu Partnerskej dohody na roky 2014 – 2020. Tá bude základným dokumentom pre budúce sedemročné programové obdobie čerpania pomoci EÚ. „Je naším spoločným cieľom, aby sme eurofondy zatraktívnili a zjednodušili. Aby sme ich smerovali tam, kde sú pre Slovensko potrebné, rešpektujúc pravidlá Európskej komisie,“ uzavrel Vážny.