Fico: Robíme všetko, aby U. S. Steel zostal na Slovensku

Premiér Robert Fico nevzdal boj o zotrvanie americkej spoločnosti U.S.Steel v košickej hutníckej firme.

22.01.2013 12:39
us steel, košice, budova Foto:
Oceliarne patria medzi najväčších zamestnávateľov na Slovensku, pracuje tam asi 13-tisíc ľudí.
debata (3)

“Tí, čo predali východoslovenské železiarne, sa teraz škodoradostne chechtajú, keď nás vidia, ako sa trápime s Američanmi, aby sme udržali zamestnanosť v tomto regióne. Takže bojujeme na všetkých frontoch. Robíme všetko preto, aby ten investor zostal na území Slovenska,“ povedal po kontrolnom dni na ministerstve hospodárstva Fico.

V súčasnosti podľa predsedu vlády rokujú s americkým investorom viaceré tímy. Spolu hľadajú riešenia v oblastiach dopravy, energetiky a životného prostredia. “Kus práce urobilo ministerstvo životného prostredia pokiaľ ide o oblasť životného prostredia. Myslím si, že sú tu dobré a logické návrhy, ktoré sa týkajú energetiky, lebo tie vstupy sú naozaj vysoké. Sú ešte nejaké diskusie na tému dopravy. Ale nie všetko sa dá dohodnúť tak, ako má možno ten druhý predstavu. V niektorých sférach sú podané niektoré návrhy, ktoré považuje U. S. Steel za zaujímavé, ale sú niektoré návrhy, ktoré stále ešte komunikujeme. Najmä v oblasti energetiky,“ predostrel rokovania Fico.

Podľa premiéra Američania majú stále záujem o ďalšie rokovania so slovenskou vládou. “Ja som sa opäť neformálne stretol najvyšším predstaviteľom U. S. Steelu v Košiciach. Je z obidvoch strán veľký záujem pokračovať v týchto rokovaniach a nájsť také riešenie, aby tento investor na území Slovenska zostal,“ konštatoval Fico.

Materská spoločnosť U. S. Steel Košice, firma United States Steel Corporation, koncom minulého roka informovala, že dostala ponuky na odkúpenie košického hutníckeho kombinátu. "Dostali sme ponuky týkajúce sa U. S. Steel Košice, keďže má dobré finančné výsledky a strategickú pozíciu v regióne,“ uviedol vtedy hovorca spoločnosti Ján Bača. Odmietol však konkretizovať, koľko dostali ponúk a od ktorých subjektov. Podľa medializovaných informácií mala spoločnosť rokovať o odpredaji košickej oceliarne minimálne s ukrajinskou firmou Metinvest, ktorá patrí do skupiny System Capital Management oceliarskeho magnáta Rinata Achmetovova.

Spoločnosť U. S. Steel Košice vznikla prevzatím niekdajšieho hutníckeho kombinátu VSŽ americkou spoločnosťou U. S. Steel Corporation v júni roku 2000. V súčasnosti podnik spolu s dcérskymi spoločnosťami patrí k najväčším výrobcom plochých valcovaných výrobkov v Európe, ktoré dodáva najmä pre automobilový, strojársky a elektrotechnický priemysel. Hlavnou činnosťou U. S. Steel Košice je výroba ocele, plochých valcovaných výrobkov z ocele, špirálovo zvarovaných rúr a radiátorov. Spolu zamestnáva približne 11 tisíc pracovníkov.

3 debata chyba