Vláda presviedčala U. S. Steel

Zástupcovia vlády v stredu rokovali s americkým U. S. Steelom o podmienkach jeho prípadného zotrvania na Slovensku.

17.01.2013 09:15
U.S. Steel Košice Foto:
U.S. Steel Košice
debata (41)

Američania zvažujú odchod z košických oceliarní, do ktorých by mohol vstúpiť investor z bývalého sovietskeho bloku, čo by ohrozilo zamestnanosť. Fabrika dáva prácu pre zhruba 11-tisíc ľudí. Štát sa snaží Američanom presvedčiť nižšími platbami za elektrinu.

Rokovania v stredu podľa informácií Pravdy prebehli v bratislavskom vládnom hoteli Bôrik. Mal sa na nich zúčastniť minister hospodárstva Tomáš Malatinský, ako aj vysoký predstaviteľ rezortu financií.

„Rokovania ešte nie sú ukončené,“ povedal k tomu hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič s tým, že posun by mohol nastať najskôr na budúci týždeň.

Vlani na jeseň to ešte vyzeralo, že U. S. Steel, ktorému sa pred časom na Slovensku skončili daňové prázdniny, svoj jediný závod v Európe v čase krízy rýchlo predá. U. S. Steel potvrdil, že zvažuje ponuky. Medzi záujemcami sa spomínal ukrajinský Metinvest, ruský Evraz či ruský oceliarsky líder spoločnosť Severstal.

Predstaviteľov U. S. Steelu vlani prijal premiér Robert Fico, ktorý naznačil, že investor zrejme odíde. Rokovania o odpredaji sa však následne pribrzdili, zrejme na podmienkach. Teraz štát Američanov presviedča, aby zostali. Dokonca sa v tomto smere zvažovala aj cesta ministra Malatinského do USA.

V hre je zníženie poplatkov, ktoré súvisia s výrobou elektriny v elektrárni priamo v košickom závode. Na základe rozhodnutia regulačného úradu spoločnosť U. S. Steel platí plnú výšku sumy za systémové služby, pričom pred dvoma rokmi platila zhruba tretinu z tejto sumy. Zníženie poplatkov za systémové služby by však okresalo zárobky štátnej Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, ktorá svoje dividendy posiela do štátnej kasy.

Minister financií Peter Kažimír však ešte pred týždňom podotkol, že investor ešte o žiadnu úľavu nepožiadal.

© Autorské práva vyhradené

41 debata chyba