O zotrvaní oceliarov má minister rokovať v USA

Rokovania o zotrvaní U.S. Steel v košických železiarňach sa v dohľadnej budúcnosti zrejme presunú zo Slovenska na americkú pôdu. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský má totiž podľa informácií Pravdy vycestovať priamo na pôdu medzinárodného železiarskeho gigantu, aby s tamojšími manažérmi priamo v USA rokoval o ponechaní železiarní na Slovensku. Presný termín ešte nie je určený.

09.01.2013 20:00 , aktualizované: 10.01.2013 08:00
U.S. Steel Košice Foto:
U.S. Steel Košice
debata (26)

Po stredajšom rokovaní vlády minister oznámil, že bližšie informácie k rozhovorom poskytovať nebude. "Rokovania sú diskrétne. Hľadajú sa nejaké riešenia, ale poprosil by som, aby sme nekonkretizovali žiadne riešenia a čísla, keďže sme v štádiu rokovaní,“ povedal šéf hospodárskeho rezortu.

Jednou z možností, ako by mohlo Slovensko Američanov motivovať k zotrvaniu v krajine, je poskytnutie úľav na platbách za elektrinu. Podľa Hospodárskych novín totiž štát chce ponúknuť americkej spoločnosti zníženie poplatkov za dodávku elektriny. Na základe rozhodnutia regulačného úradu spoločnosť U.S. Steel platí plnú výšku sumy za systémové služby, pričom pred dvoma rokmi platila zhruba tretinu z tejto sumy. Zníženie poplatkov za systémové služby by však okresalo zárobky štátnej Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, ktorá svoje dividendy posiela do štátnej kasy.

Podľa ministra financií Petra Kažimíra sa už na rezorte o tejto možnosti diskutovalo. Preberali sa možnosti, ako znížiť ceny energií napríklad pre OFZ Istebné, žiarsku hlinikáreň Slovalco či košický U.S. Steel.

„V hutníckom priemysle je na mieste, aby sa vláda zaoberala otázkou zachovania zamestnanosti, ktorá má v súčasnosti prioritu,“ zdôvodnil Kažimír. Jedným dychom však dodal, že U.S. Steel podľa neho zatiaľ o žiadnu pomoc nepožiadal. Fabrika dáva prácu zhruba 11-tisíc ľuďom.

Američanom sa pred časom na Slovensku skončili daňové prázdniny a aj pre krízu v sektore zvažujú predať svoju jedinú fabriku v Európe. Zvažujú z viacerých ponúk. Podľa informácií Pravdy sa o košickú oceliareň má zaujímať aj ruský oceliarsky líder spoločnosť Severstal. Ten na to reagoval, že „odpoveď na podobné otázky býva štandardná“. Prípadný záujem Severstal nevylúčil, ale ani nepotvrdil, ani po dodatočných otázkach.

Veľké firmy sa spravidla k prebiehajúcim rokovaniam nevyjadrujú. Podľa medializovaných informácií mal americký vlastník košických oceliarní rokovať o odpredaji košickej fabriky naisto s ukrajinskou firmou Metinvest, ktorá patrí do skupiny System Capital Management oceliarskeho magnáta Rinata Achmetovova. Predtým sa tiež spomínal ruský Evraz, ktorý patrí podnikateľovi Romanovi Abramovičovi.

V košických železiarňach panuje podobná situácia ako v hlinikárni Slovalco v Žiari nad Hronom, ktorá priamo i nepriamo zamestnáva asi 3-tisíc pracovníkov. Vlastníci oboch výrobní totiž v dohľadnom čase budú musieť minúť na rekonštrukciu relatívne veľké sumy peňazí. Žiarskej hlinikárni sa však koncom roku 2013 skončí dvadsaťročný dlhodobý kontrakt na dodávku elektriny za podobné ceny, ako majú podobné fabriky napríklad v Nemecku. Manažment síce využil opciu dodávky počas nasledujúcich päť rokov. O bližších podmienkach sa však ešte stále rokuje. Náklady na elektrinu totiž vstupujú do výroby hliníka v ešte väčšej miere, ako do výroby ocele.

Americký U.S. Steel s centrálou v pennsylvánskom Pittsburghu spracúva väčšinu ocele v USA a Kanade. Podľa webových stránok majú jeho oceliarne možnosť produkcie 29,3 milióna ton ročne. Okrem produkcie ocele vyrába U.S. Steel napríklad aj hotové výrobky pre automobilový priemysel, stavebníctvo, olejársky alebo plynárenský priemysel.

© Autorské práva vyhradené

26 debata chyba