Obama: Dohoda o daniach je blízko, ale ešte nie je hotová

Americký prezident Barack Obama v pondelok uviedol, že vyjednávači vládnych demokratov a opozičných republikánov sú blízko dohode zabraňujúcej zvýšeniu daní pre väčšinu Američanov.

31.12.2012 20:42 , aktualizované: 22:01
Dolár Foto:
Ilustračné foto
debata (1)

Napriek tomu stále nie je hotová, hoci na ňu ostávajú už len hodiny. Obe strany však podľa šéfa Bieleho domu nemajú jasno v tom, ako zabrániť hroziacim automatickým rozpočtovým škrtom, ktoré by tiež mali začať platiť od januára.

Obama naznačil, že republikáni prejavili ochotu pripustiť trvale vyššie dane pre najbohatších Američanov, čo dlho odmietali. Rodiaca sa dohoda by zachovala súčasné dane pre stredné vrstvy, predĺžila podporu v nezamestnanosti pre ľudí, ktorí sú dlhodobo bez práce, a zachovala tiež daňové úľavy podporujúce rodiny.

„Sú blízko, ale ešte nie sú v cieli,“ povedal šéf Bieleho domu na adresu senátnych vyjednávačov, ktorí v posledných dňoch a hodinách riešia, ako odvrátiť hroziacu fiškálnu krízu, ktorú by kombinácia vyšších daní a automatických rozpočtových škrtov priniesla. Veľa ekonómov sa obáva, že tieto opatrenia by mohli Spojené štáty opäť uvrhnúť do recesie.

Obama tiež varoval, že v prípade škrtov v rozpočte akákoľvek dohoda, ku ktorej obe strany ešte musia dospieť, musí okrem krátenia rozpočtu obsahovať aj nové daňové príjmy. Okamžite tým pobúril republikánov, ktorí ho obvinili, že „posúva bránku“ v okamihu, keď je dohoda na dosah. Podľa nich je na riešenie škrtov dosť času v nasledujúcich mesiacoch a teraz by sa mali prednostne vyriešiť dane. Šéf Bieleho domu ale k prípadnému ďalšiemu dočasnému riešeniu, ktoré sú pre americkú politiku v posledných rokoch typické, vyjadril jasnú nechuť.

Ich reakcie ukazujú, ako krehký môže byť súčasný prielom v rokovaniach o daniach, ku ktorému v posledných hodinách dospel viceprezident Joe Biden a šéf senátnej republikánskej menšiny Mitch McConnell. Základom ich návrhu je vyššie zdanenie jednotlivcov s príjmami nad 400 000 dolárov ročne a rodín s príjmami nad 450 000 dolárov ročne. Obama pôvodne požadoval hranicu 200 000, respektíve 250 000 dolárov ročne. Namiesto súčasnej sadzby 35 percent by sa na ne vzťahovala sadzba 39,5 percenta.

Republikáni niečo také dlho odmietali. Ani teraz nie je jasné, či je návrh priechodný v Snemovni reprezentantov, kde majú väčšinu. Konzervatívny zákonodarcovia pravdepodobne budú hlasovať proti, nádejou na presadenie plánu je hlasovanie niektorých republikánov spolu s demokratmi. Takéto rozdelenie strany by ale oslabilo pozíciu šéfa snemovne Johna Boehnera, ktorý bude svoju funkciu obhajovať začiatkom januára na ustanovujúcej schôdzi Kongresu v novom zložení. Aj to ukazuje, ako komplikovaná je v USA cesta k odvráteniu pádu z takzvaného fiškálneho útesu.

1 debata chyba