Zákon o obnoviteľných zdrojoch energie považuje Lipšic za dar Pente

Kauza Gorila na Slovensku pokračuje. Povedal to v pléne nezaradený poslanec Národnej rady SR Daniel Lipšic počas rozpravy k novele zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií (OZE), ktorú by mal parlament prijať v skrátenom legislatívnom konaní.

13.12.2012 18:00
Daniel Lipšic Foto:
Daniel Lipšic
debata (1)

Vďaka tejto novele by mal podľa poslanca štát dotovať finančnú skupinu Penta cez jej bratislavský paroplynový cyklus (PPC). Poslancovi sa nepozdáva zmena v zákone, ktorá sa týka rozšírenia podpory pre elektrárne s vysoko účinnou kombinovanou výrobou. Po prijatí novely by totiž mal štát podporiť takéto zdroje s inštalovaným výkonom až do 300 megawattov, pričom v súčasnosti je to do 200 megawattov.

„Týmto zákonom Gorila pokračuje. Len PPC sa zmestí do tohto zvýšenia, nikto iný. Tento návrh zákona je lex Penta, lex Gorila. Ak zákon prejde, tak distribučná spoločnosť bude doplácať PPC 20 až 30 eur za megawatthodinu. Novela zákona je šitá pre PPC na 27 mil. eur ročne,“ povedal Lipšic. Podľa neho ide o vianočný darček pre finančnú skupinu Penta. „Pripravujete pre nich štedré Vianoce. Oni (skupina Penta) majú tú drzosť ďalej okrádať občanov Slovenska,“ konštatoval Lipšic. PR špecialistka Penty Lea Krčmáriková v reakcii uviedla, že s uvedeným návrhom zákona nemá ani skupina Penta a ani spoločnosť PPC vôbec nič spoločné. „Vnímame ho v tomto štádiu len ako návrh zákona, ktorý môže byť v rámci legislatívneho procesu zmenený, a aj preto odmietame o jeho dopadoch v súčasnosti špekulovať,“ uviedla Krčmáriková.

Podľa ministra hospodárstva Tomáša Malatinského vďaka novele zákona o obnoviteľných zdrojov by sa mala znižovať cena elektriny. „Smerujeme k tomu, aby sa ceny elektrickej energie znižovali,“ reagoval v pléne Malatinský. Podľa neho rozšírená podpora pre elektrárne s vysoko účinnou kombinovanou výrobou do 300 megawattov bude podmienená tým, že výrobcovia elektriny v týchto zdrojoch poskytnú odberateľom na oplátku lacnejšiu elektrinu oproti cene, za ktorú ju predávajú v súčasnosti. „Chceme rozšíriť podporu na ďalšie väčšie zdroje, ale musí byť splnená podmienka, že výkupná cena z takéhoto zdroja bude nižšia ako doteraz platná. Prečo by sme nemohli podporiť výrobcov so zdrojmi s vyšším výkonom, keď v konečnom dôsledku táto cena bude nižšia,“ povedal Malatinský s tým, že poslanec Lipšic vypichol len jeden takýto zdroj, pričom podľa neho je ich viac.

Minister odmieta, že zákon predložil do parlamentu pre finančnú skupinu Penta. „Boli iné vlády, za ktorých sa rozhodlo, že sa paroplynový cyklus predá spoločnosti Penta, a že sa mu pridelí ešte balíček výhodných zmlúv, aby to nemali až také náročné,“ povedal po mimoriadnom rokovaní parlamentného hospodárskeho výboru Malatinský. Bratislavský paroplynový cyklus sa predal počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu v roku 2004 za vtedajších vyše 2 mld. slovenských korún.

Novelou zákona by sa mali podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH) obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov, ako aj eliminovať negatívne dopady z ich podpory na koncovú cenu elektriny. „Oblasť vzťahov týkajúcich sa obnoviteľných zdrojov energie sa neustále rozvíja, pričom sa hľadajú čo najefektívnejšie formy jej podpory. Právna úprava však musí obsahovať a zohľadňovať nielen oprávnené záujmy regulovaných subjektov pri výrobe elektriny a biometánu, ale taktiež musí obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny pri výrobe elektriny, ako aj znížiť dopady na koncového odberateľa elektriny z dôvodu rastu cien elektriny,“ uviedlo ministerstvo.

Podľa novely zákona sa zúži podpora pre slnečné elektrárne. Podpory sa dočkajú len výrobcovia elektriny prostredníctvom slnečných elektrární s výkonom do 30 kilowattov. Doteraz to bolo do 100 kilowattov. „Zužuje sa rozsah podpory pre zariadenia výrobcov elektriny využívajúce ako zdroj slnečnú energiu aj kvôli tomu, aby sa eliminovalo premietnutie nákladov do koncovej ceny za dodávku elektriny pre všetkých odberateľov elektriny,“ zdôvodnilo ministerstvo hospodárstva. Po novom sa tiež nebude vzťahovať podpora na výrobcu elektriny, ktorý ju vyrába prostredníctvom vodnej elektrárne s inštalovaným výkonom nad 5 megawattov.

Nárok na podporu budú mať podľa novely zákona už len tí výrobcovia elektriny z obnoviteľných zdrojov, ktorí svoje energetické zariadenia postavili alebo uviedli do prevádzky v súlade so stavebným zákonom a zákonom o energetike. „Rovnako právo na podporu budú mať len tie energetické zariadenia, ktoré nebudú vyrábať elektrinu a teplo iba účelne“ upozornil rezort hospodárstva. Výrobcovia elektriny si budú musieť tiež dávať väčší pozor na kontroly, pretože ak im kontrolný orgán uloží dve pokuty, stratia nárok na podporu.

Ministerstvo chce novelou zákona taktiež zvýšiť rozsah poklesu cien elektriny medzi jednotlivými obdobiami, pre ktoré sa ceny elektriny stanovujú vďaka rýchlejšiemu poklesu cien technológii, ktoré vchádzajú do stanovenej ceny elektriny, ako sa predpokladalo pri tvorbe zákona. Cena elektriny určená úradom na nasledujúce obdobie, ktoré nepresiahne tri roky, tak po novom nesmie byť nižšia ako 80 % ceny platnej v období, v ktorom úrad cenu elektriny stanovil. Predtým to bolo na úrovni 90 %. „Týmto sa zabezpečí možnosť efektívnejšieho nastavenia cien elektriny v závislosti od vývoja cien technológií na výrobu elektriny,“ uviedol rezort hospodárstva.

Ak si výrobca elektriny uplatní podporu aj na množstvo elektriny vyrobené vysokou účinnou kombinovanou výrobou, podľa novely zákona si bude môcť podporu uplatniť iba na množstvo elektriny vypočítanej ako rozdiel celkového množstva vyrobenej elektriny a množstva elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov. „Upresňujeme dodávku využiteľného tepla, ktorá nezahŕňa využiteľné teplo použité na ďalšie spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu po výrobe bioplynu, predtým už energeticky spracovaného pri výrobe bioplynu. Využiteľné teplo, ktorým sa spracúva odpad z výroby bioplynu, predstavuje technologickú vlastnú spotrebu tepla zariadenia a do dodávky využiteľného tepla sa nezapočítava,“ odôvodnilo tento krok ministerstvo.

Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť od začiatku budúceho roka, niektoré ustanovenia od apríla 2013.

1 debata chyba