V U. S. Steel sa rozhodujú o predaji, vláda sa na to pozerá s nevôľou

Definitívne rozhodnutie o predaji U.S. Steel Košice zatiaľ nepadlo. Podľa premiéra Roberta Fica sa ukazuje, že privatizovať štátny majetok bola "zbesilosť".

20.11.2012 12:49 , aktualizované: 16:44
USSK, U. S. Steel Košice Foto: ,
U. S. Steel Košice
debata (295)

Definitívne rozhodnutie o predaji U.S. Steel Košice zatiaľ nepadlo. Po utorkovom stretnutí s prezidentom spoločnosti U.S. Steel Davidom J. Rintoulom to uviedol predseda vlády SR Robert Fico. V prípade, že by sa americký investor rozhodol predsa len ostať na východe Slovenska, vláda je pripravená rokovať o podmienkach jeho ďalšieho pôsobenia na území SR. Bližšie detaily však premiér nekonkretizoval. „Ja si skôr však myslím, že už sú rozhodnutí,“ konštatoval Fico. Prezident U.S. Steel David J. Rintoul sa k téme odmietol vyjadriť.

Za súčasnú situáciu môže podľa Fica vláda Mikuláša Dzurindu. „Tá doslova a do písmena porozdávala štátny majetok,“ tvrdí Fico. Firmy, ktoré na Slovensko v tom čase prichádzali, iba vyťažili z lukratívnych podmienok a po ich vypršaní odchádzajú tam, kde je to pre nich výhodnejšie. Fico taktiež vyjadril obavy o 13 tis.íc pracujúcich v závode, a taktiež nevie predpovedať správanie prípadného budúceho majiteľa.

„Vláde SR by vyhovovalo, keby stabilita pokračovala ďalej,“ uviedol Fico. Napriek tomu, že vláda nemá žiadny vplyv na predaj podniku, chce na súčasného majiteľa vyvíjať tlak, aby zohľadňoval záujmy východného Slovenska.

Slovenská vláda sa na debaty o prípadnom odchode U.S. Steelu z košických železiarní pozerá s veľkou nevôľou. Podľa Fica si pri týchto debatách treba uvedomiť, za akú nízku cenu U.S. Steel košické železiarne získal, že dostal desaťročné daňové prázdniny a aký bol zisk tejto spoločnosti počas celého tohto obdobia.

„Celkovo sa teraz ukazuje, čo za zbesilosť bolo privatizovať štátny majetok,“ vyhlásil v utorok ešte pred plánovaným stretnutím s prezidentom U.S. Steel Košice Davidom J. Rintoulom predseda vlády Robert Fico.

Ako dodal, okrem debát o prípadnom odchode U.S. Steelu zo Slovenska to dokazujú aj špekulácie o odchode majiteľa Stredoslovenskej energetiky či odchod majiteľov SPP. „To predsa nie je možné, aby páni, ktorí dnes búchajú po stoloch z opozície, všetko sprivatizovali v minulosti, západní investori sa nabalili a teraz, keď už všetko, čo mohli odtiaľto vytiahnuť, vytiahli, odchádzajú zo Slovenska preč,“ tvrdí premiér.

Pri debatách s predstaviteľmi U.S. Steelu chcel Fico podľa vlastných slov používať všetky možné argumenty, vláda však podľa neho nedokáže reálne Američanom zabrániť sa zo Slovenska stiahnuť. „Štát nie je akcionárom v U.S. Steel, je to čisto americká spoločnosť. Nemáme žiadne možnosti zablokovať tento prevod, ak sa U.S. Steel rozhodne. Ale je to veľmi smutný príbeh, na začiatku ktorého stála vláda Mikuláša Dzurindu,“ uzavrel Fico.

U. S. Steel má viacero ponúk

Americká materská spoločnosť U. S. Steel Košice, firma United States Steel Corporation, začiatkom minulého týždňa informovala, že dostala ponuky na odkúpenie košického hutníckeho kombinátu. „Dostali sme ponuky týkajúce sa U. S. Steel Košice, keďže má dobré finančné výsledky a strategickú pozíciu v regióne,“ uviedol vtedy hovorca spoločnosti Ján Bača. Odmietol však konkretizovať, koľko dostali ponúk a od ktorých subjektov.

Najďalej v rokovaniach však podľa denníka Hospodárske noviny pokročil práve Metinvest, ktorý patrí do skupiny System Capital Management oceliarskeho magnáta Rinata Achmetovova. Jeho ľudia mali navštíviť košický podnik už v júni. Achmetov je u nás známejší ako prezident futbalového klubu Šachťor Doneck. Metinvest však v pondelok poprel, že sa dohodol na kúpe košických železiarní.

Spoločnosť U.S. Steel Košice vznikla prevzatím niekdajšieho hutníckeho kombinátu VSŽ americkou spoločnosťou U.S. Steel Corporation v júni roku 2000. V súčasnosti podnik spolu s dcérskymi spoločnosťami patrí k najväčším výrobcom plochých valcovaných výrobkov v Európe, ktoré dodáva najmä pre automobilový, strojársky a elektrotechnický priemysel. Hlavnou činnosťou U. S. Steel Košice je výroba ocele, plochých valcovaných výrobkov z ocele, špirálovo zvarovaných rúr a radiátorov. Spolu zamestnáva približne 11 tisíc pracovníkov.

Štefanec: Za osud U. S. Steel zodpovedá Ficova vláda

Podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Štefanca je však zodpovednosť za ďalší osud U. S. Steelu najmä v rukách vlády Roberta Fica. Opozičný poslanec zároveň v reakcii na vyjadrenia predsedu vlády vyslovil obavy, že k odchodu zamestnávateľov zo Slovenska a strate pracovných miest môžu prispieť aj kroky vlády, škodiace slovenskej ekonomike a pracovným miestam, ako sú nový Zákonník práce, pripravované zrušenie rovnej dane a zvyšovanie daní a odvodov.

Vyjadrenia Roberta Fica, že za odchod U.S. Steelu môže „zbesilosť privatizácie“ považuje SDKÚ za nehoráznosť. „Vstup U.S. Steelu do VSŽ zachránilo ekonomiku východného Slovenska a pracovné miesta tisícom ľudí. Robert Fico s jednofarebnou socialistickou vládou, ktorý má plnú zodpovednosť za Slovensko, bude teraz môcť ukázať, či tu budú pracovné miesta vznikať alebo zanikať. Na rozdiel od súčasnej socialistickej vlády, za vlád SDKÚ-DS pracovné miesta vznikali, nie zanikali. A preto podpora pracovných miest je aj dnes hlavnou prioritou SDKÚ-DS“, povedal Ivan Štefanec a dodal, že Robert Fico týmto svojim škandalóznym vyjadrením dáva najavo, že by bol asi rád, keby Košice a VSŽ naďalej ovládali Rezešovci.

295 debata chyba