Dlhopisy pre obyvateľov vydá Slovensko možno už v budúcom roku

Ministerstvo financií by chcelo dlhopisy pre obyvateľstvo vydať už budúci rok. Povedal to po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu minister financií Peter Kažimír.

14.11.2012 14:58
Euro, peniaze, graf Foto:
Ilustračné foto
debata

„My sa pokúsime s čo najmenšími nákladmi začať s takouto emisiou už budúci rok,“ povedal v stredu novinárom. Technické detaily emisie ešte nie sú známe. Ministerstvo podľa Kažimíra ich načrtnutím poverilo Agentúru pre riadenie dlhu a likvidity.

Otvorená je aj otázka distribúcie, ktorá je možná či už cez komerčné banky alebo cez Slovenskú poštu. V prípade distribúcie cez komerčné banky môže ísť totiž podľa Kažimíra o konflikt záujmov, keďže banky ponúkajú klientom aj svoje depozitné produkty.

Podstatné však je, aby bola takáto emisia zaujímavá aj pre laických klientov. Minister zároveň tvrdí, že nemôže ísť o jednorazovú akciu, ale o ucelený program. „Musí to byť program, nemôže to byť iba jeden výstrel do vzduchu. Chceme pripraviť niekoľkoročný program emisií štátnych dlhopisov pre obyvateľstvo, ktoré budú samozrejme aj z hľadiska úrokov a dĺžky splatnosti atraktívne ako ďalší alternatívny produkt pre ukladanie peňazí,“ povedal Kažimír.

Prípravu špeciálnych dlhopisov pre obyvateľstvo rezort financií spomínal už v auguste v predloženom rozpočte verejnej správy na roky 2013 až 2015 ako jednu z možností na rozloženie investorskej základne štátneho dlhu. Podľa ministerstva totiž vzhľadom na neistotu ďalšieho vývoja najmä v eurozóne bude potrebné ďalej diverzifikovať zloženie investorskej bázy štátneho dlhu SR z typového, geografického aj menového hľadiska.

V návrhu rozpočtu ministerstvo tvrdilo, že príprava špeciálnych dlhopisov pre obyvateľstvo prichádza do úvahy v prípade vhodných trhových podmienok, ktoré bude určovať hlavne vývoj úrokových sadzieb na dlhopisovom a bankovom trhu. Samotné zavedenie dlhopisov pre občanov si však vyžiada ešte aj legislatívne zmeny a modernizáciu fungovania Centrálneho depozitára cenných papierov v Bratislave.

Práce na legislatíve umožňujúcej takúto emisiu už potvrdil Hospodárskym novinám štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini. Podľa neho sa už totiž pripravuje nový spôsob zdaňovania štátnych dlhopisov, ktoré by mali určiť pravidlá aj pre bežných ľudí. To by mal byť prvý krok k dlhopisovej emisii pre obyvateľstvo.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy