Kažimír: Chlieb nezdražie pre vyššie dane

Ceny potravín na Slovensku budú v budúcom roku pod tlakom. Pripúšťa to minister financií Peter Kažimír, ktorý však zároveň vylučuje, že sa pod nárast cien potravín podpíše aj pripravené zvyšovanie daní.

25.10.2012 10:16
Peniaze, euro, platba, žena Foto:
Ilustračné foto
debata (31)

Na to, že firmy môžu hľadať kompenzáciu zvýšenia daní v úpravách cien, tento týždeň upozornili poslanci KDH. „Ak sa zvýšia dane firmám, tak narastie cena mlieka, zdražie chlieb a zdražie mäso,“ vyhlásil podpredseda hnutia Miloš Moravčík. Podľa ministra financií v KDH dobre čítajú odhady rezortu týkajúce sa vývoja inflácie. „Áno, presne s položkami, ktoré ste uviedli bude budúci rok problém, lebo bude obrovský tlak na ceny. Nie kvôli zvyšovaniu dane pre právnické osoby, ale kvôli podstate, kvôli pšenici, kvôli mlieku a kvôli nedostatku vlahy v pôde,“ reagoval na vyhlásenia KDH v stredu v parlamente Peter Kažimír.

Ak budú v budúcom roku problémy s cenami, podľa ministra financií to nebude pre zmeny v daniach, ktoré vláda pripravila s účinnosťou od začiatku budúceho roka. „Áno, máme tu potravinovú krízu za dverami kvôli úrode na Slovensku, ale aj v celej Európe,“ upozorňuje Kažimír. Zároveň dodáva, že v budúcom roku „môže byť veľmi horúco“. V prípade, že v roku 2013 budú podľa Petra Kažimíra problémy s nezamestnanosťou, cenami či výberom daní, tak to kľúčovo nebude pre zmeny v daniach, ale môže to byť pre európske prostredie, ktorého je Slovensko súčasťou. Rezort financií navýšil v septembri budúcoročnú prognózu inflácie aj pre očakávaný rast cien potravín o 0,6 percentu­álneho bodu na 3,1 %.

Predstavitelia KDH tento týždeň ešte pred schválením novely zákona o dani z príjmov v prvom čítaní upozornili, že vládou pripravené zvýšenie daní v budúcom roku sa prenesie aj do zvýšených cien tovarov a služieb. Ako uviedol na utorňajšej tlačovej besede predseda hnutia Ján Figeľ, vyššie dane sa prenesú aj na peňaženky občanov cez vyššie ceny, pretože firmy budú hľadať kompenzáciu zvýšenia daní v úpravách cien. Národná rada SR v stredu hlasmi poslancov za stranu Smer-SD posunula novelu do druhého čítania. Po jej definitívnom schválení by tak mala od budúceho roka vzrásť napríklad sadzba dane z príjmov pre právnické osoby z 19 na 23 % a v prípade fyzických osôb sa má uplatňovať 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu už 25-percentná sadzba dane.

31 debata chyba