Slováci dajú na prvé dve splátky do eurovalu peniaze z pôžičiek

Kabinet v stredu schválil návrh na použitie štátnych finančných aktív na splatenie majetkovej účasti SR v trvalom eurovale. Prvých takmer 264 mil. eur by sme mali splatiť už do polovice októbra.

03.10.2012 12:39, aktualizované: 13:10
Graf, euro, pero Foto:
Ilustračné foto
debata (83)

Slovensko by malo prvé peniaze na splatenie časti majetkovej účasti v trvalom eurovale poslať už do 12. októbra tohto roka, teda 15 dní od nadobudnutia účinnosti vykonávacieho zákona k zmluve, ktorou sa zriaďuje Európsky stabilizačný mechanizmus.

Do tohto termínu by sme mali uhradiť prvé dve splátky po 131,84 mil. eur, teda v celkovej sume 263,68 mil. eur. Počas rokov 2013 a 2014 bude pritom musieť Slovensko uhradiť aj ďalšie tri splátky upísaného základného imania vo výške 395,52 mil. eur.

Slovenská republika si pritom na splatenie majetkovej účasti v eurovale môže požičať na finančných trhoch. Vládny kabinet dal totiž v stredu ministrovi financií mandát, aby potrebné prostriedky zabezpečil.

Umožňuje mu to už schválená novela zákona o štátnom dlhu a štátnych zárukách, ktorou sa rozšírila možnosť zvýšenia objemu zdrojov financovania štátneho dlhu v príslušnom rozpočtovom roku, ak je potrebné zo strany Slovenska splatiť základné imania v subjektoch založených na zabezpečenie finančnej stability eurozóny.

Podľa ministra financií si však splatenie prvých splátok zatiaľ žiadnu novú špeciálnu emisiu dlhových cenných papierov nevyžiada. Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity sa totiž tento rok dostatočne predzásobila a štát má tak už z predaja dlhopisov na účtoch dostatok zdrojov, aby tieto splátky uhradil. „My máme určité predzásobenie na splácanie dlhopisov hlavne v januári a februári budúceho roku,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády minister financií Peter Kažimír (čítajte viac v článkoch Slovensko si dopredu požičalo miliardy, chce mať zásoby a Slovensko si požičiava rekordne lacno).

Pôžička na splatenie základného imania pritom podľa materiálu nezvýši deficit verejných financií, ovplyvní však výšku verejného dlhu. „Napriek tomu, že samotná splátka základného imania nemá vplyv na deficit verejných financií, zvýšenie objemu zdrojov financovania štátneho dlhu bude mať negatívny vplyv na výšku maastrichtského dlhu,“ konštatuje sa v materiáli, ktorý v stredu schválila vláda.

Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) patrí do druhej vlny balíka opatrení, ktorých cieľom je poskytnúť pomoc členskému štátu eurozóny v ťažkej finančnej situácii, a tým udržať finančnú stabilitu eurozóny ako takej. ESM bol založený formou medzivládnej organizácie medzi členskými krajinami eurozóny. Trvalý euroval prichádza o rok skôr, než bol pôvodne plánovaný ako náhrada Európskeho finančného stabilizačného nástroja (EFSF), ktorý bol koncipovaný len ako dočasné riešenie finančnej krízy a svoju činnosť ako subjekt poskytujúci stabilizačnú pomoc ukončí v júni 2013.

Na rozdiel od EFSF, ktorý fungoval na báze záruk za dlhopisy, ktoré boli emitované EFSF, sa do ESM bude prispievať priamo, a to formou upisovania akcií na základnom imaní spoločnosti. Základné imanie ESM bude v sume 700 mld. eur, pričom podiel Slovenskej republiky predstavuje 5,786 mld. eur. Z celkového základného imania je 80 mld. eur vo forme akcií splatných bezprostredne, z čoho slovenský podiel predstavuje 659,2 mil. eur a 620 mld. eur bude splatných na vyzvanie, z čoho podiel Slovenska je 5,109 mld. eur.

83 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy