Španielskym bankám by podľa auditu malo stačiť 59 miliárd eur

Španielske banky budú v prípade naplnenia najhoršieho scenára ekonomického vývoja potrebovať dodatočný kapitál v sume 59,3 miliardy eur.

28.09.2012 19:58
Peniaze, jen, euro, libra, dolár Foto:
Ilustračné foto
debata (14)

Ukázali to výsledky nezávislého auditu 14 veľkých španielskych bánk, ktoré v piatok zverejnila konzultačná spoločnosť Oliver Wyman.

Na základe výsledkov auditu sa má španielska vláda rozhodnúť, o akú veľkú pomoc požiada svojich partnerov v eurozóne, od ktorých má pre bankový sektor sľúbených až 100 miliárd eur. Európska komisia oznámenie privítala a oznámila, že o konkrétnej výške pomoci sa rozhodne v najbližších mesiacoch.

Najhorší scenár predpokladá, že by banky nezískali kapitál vlastnými silami. Je založený na prognóze, podľa ktorej španielska ekonomika v rokoch 2012 a 2015 klesne spolu o 6,5 percenta. Podľa auditu potrebuje dodatočný kapitál polovica zo 14 skúmaných bánk, z toho 49 miliárd eur potrebujú banky, ktoré už boli zoštátnenie.

Výsledky auditu dopadli zhruba podľa očakávania. Španielska vláda podľa zdrojov agentúry Reuters predpokladá, že čerpanie z úverovej linky od eurozóny pre rekapitalizáciu bánk bude vďaka sérii vládnych opatrení oproti odhadu auditu výrazne nižšie.

„Je to dôležitý krok k realizácii programu finančnej pomoci a posilnenie životaschopnosti španielskeho bankového sektora a dôvery v neho,“ uviedla Európska komisia. Dodala, že výška pomoci sa zníži o opatrenia, ktoré podniknú samotné banky, Tie budú predávať časti aktív vrátane ich prevodu na štátnu konsolidačnnú banku, podnikať reštrukturalizačné kroky a snažiť sa o získanie kapitálu na trhu.

14 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy