Dotácie od štátu žiada 32 podnikov

S nástupom ľavicovej vlády sa so žiadosťami o daňové prázdniny roztrhlo vrece. Milióny eur na podporu súkromného podnikania plánuje ministerstvo hospodárstva získať už v stredu na zasadaní vlády presunom nevyužitých zdrojov. Štát pritom zatiaľ nevie povedať, koľko pracovných miest podporení investori vytvoria, ani ktoré podniky voľné peniaze nakoniec dostanú.

11.09.2012 20:00 , aktualizované: 12.09.2012 08:00
Peniaze, euro, eurá Foto:
Ilustračné foto
debata (11)

„Ministerstvo hospodárstva v súčasnosti eviduje 32 podaných investičných zámerov a pripravuje novú metodiku ich hodnotenia, a preto nie je možné explicitne určiť zoznam žiadateľov, ktorým bude poskytnutá investičná pomoc vo forme dotácie na obstaranie dlhodobého hmotného a nehmotného investičného majetku,“ píše vo svojom návrhu na presun voľných finančných prostriedkov ministerstvo hospodárstva.

Ak vláda podporí ministerstvom hospodárstva navrhovaný presun finančných prostriedkov, štát bude mať na podporu firiem ďalších 4,5 milióna eur. Vláda by tak získala napríklad peniaze na podporu investície IBM v Košiciach. „Ministerstvo hospodárstva má záujem podporiť investície s vysokou pridanou hodnotou a vzhľadom na regionálny prínos v oblasti podpory pracovnej sily aj s vysokou plánovanou výškou priemernej mzdy zamestnancov žiadateľa,“ povedal Stanislav Jurikovič, hovorca ministra hospodárstva.  Bližšie informácie o vytvorení 3-tisíc pracovných miest pre programátorov ministerstvo hospodárstva ani IBM zatiaľ neposkytuje.

„K investičnému zámeru IBM v Košiciach sa zatiaľ ministerstvo hospodárstva nevyjadruje vzhľadom na to, že investičný zámer spoločnosti nebol zatiaľ doručený v kompletnej verzii,“ dodal Jurikovič. Spoločnosť napriek tomu prostredníctvom internetových portálov už spustila nábor nových programátorov.

Samotné peniaze na presun vznikli v dôsledku kurzových rozdielov pri podpore žilinskej automobilky Kia a trnavského elektrotechnického závodu Samsung. Spomínané firmy pritom o zámeroch ministerstva nič nevedia. „Netušíme, o čo ide. Musíte sa opýtať ministerstva hospodárstva,“ povedal riaditeľ pre ľudské zdroje v Samsung Electronics Slovakia Anton Ondrej. Časť peňazí sa má získať aj presunom z eurofondov v rámci programu regionálneho rozvoja.

V štátnom rozpočte na rok 2013 sa zároveň počíta s ušetrením jedného milióna eur pre súčasné problémy závodu AU Optronics. V Trenčíne postavený závod ukončil výrobu LCD panelov a momentálne sa plánuje zameriavať len na servis. S najväčšou pravdepodobnosťou tak nedokáže vytvoriť v zmluve o investičnej pomoci dohodnutých tisíctristo pracovných miest.

Oficiálne zatiaľ o daňové prázdniny požiadalo osem firiem. Časť ekonómov investičné stimuly kritizuje. „Ak by vláda nepoužila peniaze z daní na podporu vybraných podnikov, tak finančné zdroje by ostali v súkromnom sektore, ktorý ich dokáže využiť oveľa efektívnejšie či už z pohľadu ekonomického rastu, alebo tvorby nových pracovných miest,“ povedal Peter Gonda, riaditeľ Konzervatívneho inštitútu Milana Rastislava Štefánika.

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba