Slovensko je proti tomu, aby ECB nakupovala dlhopisy zadlžených krajín

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa v pondelok vyslovil proti tomu, aby Európska centrálna banka (ECB) mohla neobmedzene nakupovať štátne dlhopisy krajín eurozóny ohrozených krízou.

03.09.2012 17:12
ECB, oheň, euro Foto:
Ilustračné foto
debata (5)

Lajčák, ktorý je na konferencii v Slovinsku, sa postavil aj proti návrhom juhoeurópskych krajín na vydávanie spoločných dlhopisov eurozóny, takzvaných eurobondov.

ECB by mala v najbližšej dobe predložiť detaily svojho plánu, v rámci ktorého by v súčinnosti s európskym záchranným fondom ESM nakupovala talianske a španielske vládne dlhopisy, aby znížila vládam úverové náklady a ochránila ohrozené krajiny pred pádom do dlhovej krízy. Proti tomu sa ale stavia nemecká centrálna banka a Lajčák sa postavil na jej stranu.

„Nemyslím si, že v tom by mohlo byť riešenie problému. Takéto mechanizmy môžeme zaviesť iba vtedy, až sa bude každá krajina správať podľa pravidiel, až keď každá preukáže, že plní svoje domáce úlohy,“ povedal Lajčák na konferencii v letovisku Bled na otázku, či by mala ECB začať neobmedzené nákupy dlhopisov.

Slovensko je rovnako ako Nemecko aj proti myšlienke eurobondov. „Nesmieme urobiť z mechanizmu vydávania dlhopisov prostriedok na zdieľanie dlhov. Tí, ktorí ctia pravidlá, nesmú platiť dlhy za tých, ktorí ich nerešpektujú,“ povedal Lajčák agentúre Reuters.

Podľa Lajčáka budú dlhopisy krajín eurozóny naďalej nakupovať globálne mocnosti ako Čína a Spojené štáty, pretože stabilita eurozóny je aj v ich záujme. „Naše vnútorné problémy sú aj globálnymi problémami a pre mňa je rozhodujúce, že je v záujme Číny, aby bola Európa stabilná a mala stabilné euro, rovnako ako je to v záujme Spojených štátov,“ povedal vicepremiér.

Podľa Lajčáka eurozóna prežije, aj keby ju niektorí jej členovia museli opustiť. „Nemám o tom žiadne pochybnosti. Bude to iná zóna, možno bude mať odlišné pravidlá a možno nakoniec aj iných členov, ale prežije,“ povedal.

5 debata chyba