Vláda na pol roka otvorí druhý pilier

Vláda Roberta Fica plánuje na pol roka otvoriť druhý dôchodkový pilier. Vstup do druhého piliera a výstup z neho by mal byť možný od 1. októbra tohto roka do 31. marca budúceho roka.

29.06.2012 08:56 , aktualizované: 11:43
dane, odvody, doklady, daňové, priznanie,...
Ilustračné foto
debata (93)

Vyplýva to z návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, o ktorom by v pondelok mala rokovať Hospodárska a sociálna rada SR.

Premiér Robert Fico v polovici apríla pripustil, že jeho vláda opätovne otvorí druhý dôchodkový pilier. „Buď opätovne zavedieme garancie a dôchodkové správcovské spoločnosti budú musieť nahrádzať všetky straty, ktoré spôsobujú, alebo sa urobí druhé rozhodnutie, že sa otvorí druhý pilier a umožníme ľuďom, aby z toho piliera vystúpili,“ povedal predseda vlády po tom, ako oficiálne uviedol do funkcie ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera. O znížení 9-percentnej sadzby príspevkov do druhého piliera premiér nehovoril.

Ak sa súčasná vláda podľa Fica rozhodne otvoriť druhý pilier, bude to spojené s príslušnou kampaňou. „Možno takou istou, akou dôchodkové správcovské spoločnosti lákali pred niekoľkými rokmi klientov do tohto systému,“ povedal. Vláda však podľa neho nemá záujem prijímať žiadne mocenské, autoritatívne rozhodnutia. " Máme záujem na dohode s dôchodkovými spoločnosťami," uviedol premiér v polovici apríla.

Opozícia odmieta otvorenie II. piliera

Opätovné otvorenie systému starobného dôchodkového sporenia je podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Štefanca len ďalším dôkazom toho, že vláde Roberta Fica ide len o peniaze sporiteľov. „Vláda už dvakrát otvorila druhý pilier za prvej vlády Roberta Fica a našťastie ľudia pochopili, že sú to ich peniaze,“ povedal. V druhom pilieri je tak podľa neho stále 1,45 mil. sporiteľov, ktorí majú na svojich účtoch 5 mld. eur. „Vláde ide len a len o tieto peniaze, a nie o budúcnosť dôchodkového systému na Slovensku,“ dodal Štefanec.

Poslanec SaS Jozef Mihál upozornil na to, že otvorenie druhého piliera bude sprevádzať zníženie príspevku do druhého piliera z 9 % na 4 z hrubej mzdy a zvýšenie poplatkov pre sporiteľov. „Ak sa druhý dôchodkový pilier otvorí za pomoci masívnej propagandy, ktorú premiér ohlásil, tak tretie otvorenie druhého piliera môže znamenať masívny odlev sporiteľov,“ uviedol Mihál. Súčasná vláda totiž podľa neho postupne, systematicky druhý pilier deštruuje. Exminister práce a sociálnych vecí tiež upozornil na to, že otvorenie sporivého piliera sa do legislatívneho návrhu dostalo na poslednú chvíľu. Prvotný návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý bol v pripomienkovom konaní, podľa Mihála obsahoval len zvyšovanie dôchodkov o pevnú sumu. „Zrazu sa dozvieme, že novela sa nabalila o mnohé a mnohé dôležité ustanovenia,“ dodal Mihál.

Burian: Otvorenie odporučili právnici

Štátny tajomník rezortu práce Jozef Burian uviedol, že ministerstvo práce ide otvoriť druhý pilier na základe právnej analýzy.

„Tá analýza nám hovorí o tom, že pri takýchto významných zmenách bude dobré, aby sme otvorili druhý pilier vzhľadom na to, že tieto zmeny prekračujú rámec obvyklosti a mohli by nastať komplikácie,“ povedal. Túto právnu analýzu podľa neho ministerstvo dostalo vo štvrtok. „Nehovoríme o vyháňaní ľudí zo systému,“ povedal Burian.

Druhý dôchodkový pilier prvá vláda Roberta Fica otvorila dvakrát. Prvýkrát sa tak stalo v prvom polroku 2008, kedy z tohto systému vystúpilo vyše 106 tisíc sporiteľov a jeho účastníkom sa stalo takmer 23 tis. nových sporiteľov. Druhýkrát sa sporivý pilier otvoril v období od 15. novembra 2008 do 30. júna 2009. V tomto období druhý pilier opustilo 66 tis. sporiteľov a vstúpilo do neho 14,5 tisíca nových sporiteľov. V kapitalizačnom pilieri si v súčasnosti na dôchodok sporí vyše 1,45 mil. osôb

93 debata chyba