Odvody do druhého piliera klesnú v októbri

V rámci reformy dôchodkového systému sa zvýšia aj poplatky pre ľudí, ktorí si na penziu sporia v druhom pilieri. Podľa ministerstva práce a sociálnych vecí takouto zmenou budú súkromní správcovia penzií viac motivovaní zhodnocovať peniaze ľudí v budúcnosti.

21.06.2012 20:00 , aktualizované: 22.06.2012 08:00
Rada solidarity a rozvoja, Richter, Fico Foto:
O odvodoch do II. penzijného piliera včera rokovala aj Rada solidarity a rozvoja.
debata (43)

Kým dôchodkové správcovské spoločnosti túto zmenu vítajú, opozícia hovorí o dohode motivujúcej správcov penzií neprotestovať proti zníženiu odvodov do druhého piliera. Tie totiž zrejme už od októbra klesne zo súčasných deväť na štyri percentá.

Dnes si správcovia penzií za zhodnotenie peňazí v druhom pilieri o sto eur za svoju prácu účtujú 5,6 eura. V budúcnosti to však bude až 10 eur. Odplata za zhodnotenie peňazí totiž stúpne zo súčasných 5,6 percenta na 10 percent. „Touto zmenou sa snažíme motivovať dôchodkové správcovské spoločnosti čo najviac zhodnocovať peniaze ľudí a vyššie výnosy v budúcnosti im vykompenzujú zdvihnutie poplatkov,“ povedal štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian (Smer). Opozícia zmenu kritizuje.

„Zvyšovanie poplatkov je biznis na účet sporiteľov a vláda sa takto snaží dohodnúť s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami, aby neprotestovali proti zmenám v druhom pilieri,“ povedal bývalý minister práce Jozef Mihal (SaS).

Pokles príspevku do druhého piliera zo súčasných deväť na štyri percentá pre zamestnanca s priemerným mesačným platom 786 eur v hrubom znamená, že kým dnes si do druhého pilieru odvedie 70,74 eura, po znížení odvodu z deväť na štyri percentá mu na súkromnom dôchodkovom účte po vyplatení mzdy pribudne len 31,44 eura.

Správcovia penzií považujú štvorpercentný odvod do druhého piliera za nízky. „Štát na tom síce momentálne získa, ale v budúcnosti si bude musieť o to viac požičiavať, aby dokázal ľuďom vyplácať dôchodky. Zníženie odvodov je teda len presunutím problémov na neskôr,“ povedal predseda dôchodkových správcovských spoločností Stanislav Žofčák. Naopak, za dobré považujú zmeny v možnosti investovania peňazí a zvyšovanie poplatkov.

„Tieto zmeny nám naozaj umožnia lepšie zhodnocovať peniaze ľudí,“ povedal Jozef Paška, predseda predstavenstva Allianz – Slovenská dss.

Smer totiž zvýši sledované obdobie výnosov pri garantovaných fondoch na desať a po dohode s klientom až pätnásť rokov. Správcovia penzií tak bez problémov budú môcť nakupovať dlhopisy. Na porovnanie, dnes dôchodkové správcovské spoločnosti zhodnocujú peniaze ľudí ročne od jedného do troch percent. Po schválení zmien by mohli kúpiť napríklad desaťročný dlhopis Slovenska s ročným výnosom 4,6 percenta. Jediným rizikom je krach štátu a dnes napríklad grécky druhý pilier prichádza o peniaze pre neschopnosť Atén platiť svoje dlhy.

Poslednou plánovanou zmenou je dobrovoľný vstup mladých ľudí do druhého piliera a to až do tridsiateho piateho roku ich života. Táto zmena pomôže posilniť trhové postavenie hlavne veľkým dôchodkovým správcovských spoločnostiam, ktoré majú menší problém so získavaním nových klientov.

Po okresaní druhého piliera vláda bude musieť o pár rokov nájsť spôsob, ako pri starnutí obyvateľstva nájde peniaze na penzie terajších tridsiatnikov. Aby sa tí vyhli ďalšiemu zvyšovanie veku odchodu do dôchodku, musí narásť zamestnanosť a problém sa riešiť napríklad aj prisťahovalectvom.

Brusel umožnil vláde druhý pilier obmedziť, ak spraví zmeny, ktoré zabezpečia udržateľnosť prvého piliera. Od roku 2017 sa má preto predlžovať vek odchodu do dôchodku vzhľadom k veku dožitia. Už od januára 2013 by sa všetky priznané dôchodky mali začať dvíhať o pevnú sumu, teda pri rovnakom type dôchodku každému rovnako. Na budúci rok by pritom na zvýšenie dôchodkov mal ísť rovnaký balík peňazí, aký by sa delil aj pri súčasnom „švajčiarskom“ valorizačnom modeli. V nasledujúcich rokoch „prechodného obdobia“ sa bude tiež valorizovať napevno, no vo valorizačnom vzorci sa bude postupne zvyšovať váha bežnej inflácie a znižovať váha medziročného rastu miezd.

Cieľovým riešením by mal byť podľa ministra práce Jána Richtera v roku 2018 návrat k percentuálnej valorizácii, už však o percento dôchodcovskej inflácie, ktorá závisí od rastu cien tovarov nakupovaných špecificky dôchodcami. Kritici pevnej valorizácii vyčítajú, že po niekoľkých rokoch znehodnotí vyššie dôchodky tých, čo do poistného systému odviedli najviac. Na druhej strane tento model pomôže starodôchodcom, ktorých nízke penzie, vyplývajúce najmä zo zmeny politického režimu, sú diskriminačné.

V rámci posilnenia solidarity v prvom pilieri by takisto novopriznávané dôchodky mali podliehať väčšej redukcii ako doteraz. V súčasnosti sa z penzií uberá poistencom, ktorí v priemere zarábajú zhruba nad 1 000 eur mesačne. A pridáva sa tým, ktorí majú príjem nižší, ako je priemerná mzda, dnes je to pod 786 eur. Po novom sa bude bohatším penzia okliešťovať ešte viac a slabším sa zase viac pridá. Podľa odborníkov vyššia redukcia poškodí najmä lepšie zarábajúcich, ktorí vzhľadom na vyšší vek nemohli vstúpiť do zásluhového druhého piliera.

V prvom pilieri bude tiež novinkou zavedenie inštitútu minimálneho dôchodku. „Jeho cieľom je, aby čo najmenej dôchodcov zostalo odkázaných na dávky v hmotnej núdzi,“ spresnil minister Richter. Zároveň zdôraznil, že pri priznávaní tejto penzie bude rovnako rozhodovať, koľko rokov poistenec odpracoval, teda ako dlho platil odvody.

„Nemôže mať rovnaký dôchodok ten, kto neprispieval do poistenia, ako ten, kto bol poistený a prispieval,“ konštatoval. Penzijné minimá by sa podľa ministra mali začať vyplácať v roku 2014, ich konkrétne predpokladané sumy však neuviedol.

Podľa odborníkov však minimálny dôchodok nepomôže len šičkám, opatrovateľkám a ďalším zamestnancom s ťažkou a slabo platenou robotou, ale napríklad aj živnostníkom s nadštandardnými príjmami, ktorí sa roky vyhýbali plateniu odvodov.

© Autorské práva vyhradené

43 debata chyba