Vyššiu daň zaplatia ľudia zarábajúci viac ako 3 246 eur

Vyššiu daň z príjmu vo výške 25 percent zaplatia ľudia zo zárobkov nad 3 246 eur. Odvod do II. piliera bude vo výške 4 percent z hrubej mzdy, 2 percentá budú dobrovoľné. Vyplýva to z rokovania Rady solidarity a rozvoja, o ktorej informoval premiér Robert Fico.

21.06.2012 09:47 , aktualizované: 11:07
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata (233)

Znamená to, že daň z príjmu fyzických osôb bude 19-percentná do výšky 3 246 eur, príjmy prekračujúce túto sumu sa zdania 25 percentami. Vláda si od tohto opatrenia sľubuje ročný výnos 50 až 60 miliónov eur. Fico zopakoval, že vyššia daň by sa mala týkať aj ústavných činiteľov, aj keby ich príjmy takúto výšku nedosahovali.

„Trváme na tom, aby do tejto kategórie boli zaradení aj ústavní činitelia, aj za podmienky, že nebudú spĺňať kritérium 3 246 eur. Toto ustanovenie sa však nebude dotýkať sudcov a prokurátorov. Bude sa dotýkať sudcov a prokurátorov len vtedy, ak zarábajú viac ako 3 246 eur,“ vyhlásil premiér. Rovná daň, ktorá znamenala dať z príjmov na úrovni 19 % pre fyzické, ako aj právnické osoby, tak podľa premiéra Roberta Fica definitívne na Slovensku končí. „Rovná daň v tomto období nemá miesto na svete,“ uviedol premiér.

Mali by sa meniť aj odvodové stropy, pravdepodobne na päťnásobok priemernej hrubej mzdy. Podľa Fica by sa toto opatrenie dotklo ľudí, ktorí zarábajú už približne 1 220 eur. Na tejto úrovni príjmu by zaplatili 30 centov navyše oproti súčasnému stavu. Uviedol, že takýto a vyšší zárobok má na Slovensku len 12 percent ľudí.

„Naše opatrenia v oblasti daní a odvodov sa nedotknú 88 percent ľudí na Slovensku, dotknú sa len 12 percent ľudí,“ uviedol Fico a dodal, že do bodky splnili to, čo sľúbili – solidaritu musia prejaviť silnejší.

Z dividend, ktoré dostávajú fyzické osoby, by sa mal platiť 14-percentný odvod, maximálne 14-tisíc eur. Právnické osoby budú platiť vyššiu daň z príjmu, namiesto 19 percent to bude 23 percent.

Zvýši sa aj poplatok pri registrácii auta. Súčasný vo výške 66 eur by mal zostať pre menšie autá, na úrovni nižšej strednej triedy. O výške poplatkov a kritériách pri vyšších triedach automobilov sa ešte diskutuje.

Dohodárov čakajú zmeny

K zmenám určite dôjde pri prácach na dohodu. Pracuje sa s dvomi možnosťami. Buď sa práca na dohodu plošne zruší a takáto možnosť zostane len pre študentov a dôchodcov (preferujú odborári) alebo zostane zachovaná, ale bude „zodvodnená“ a študenti s dôchodcami budú mať nižšie odvody (k zachovaniu práce na dohodu sa prikláňajú za­mestnávatelia).

Podľa ministra práce Jána Richtera sa uvažuje s plnými odvodmi najmä v prípade dohody o pracovnej činnosti, ktorá sa najviac približuje zamestnaneckému pomeru. Pri dohode o vykonaní práce by táto suma mala byť nižšia o nemocenské poistenie.

Odvod do II. piliera sa zníži

V druhom pilieri sa má dnešný odvod 9 percent z hrubej mzdy znížiť na štyri percentá, pričom ten, kto si sporí na dôchodok v II. pilieri, by si mohol dobrovoľne priplatiť ďalšie dve percentá. Na tie by platilo daňové zvýhodnenie. Úpravami prejde aj prvý pilier, do roku 2017 sa síce vek odchodu do dôchodku meniť nebude, ale potom bude automaticky naviazaný na strednú dĺžku života. Od roku 2014 by sa mal zaviesť minimálny dôchodok, ktorý by však mal zohľadňovať, či niekto robil roky za nízku mzdu alebo nerobil vôbec.

„Máme šokujúce analýzy, ktoré potvrdzujú, do akej miery je nevýhodný druhý pilier a ako sú znehodnocované peniaze a aká je perspektíva,“ povedal premiér. Rozhodnutie o znížení príspevkov do kapitalizačného piliera je preto podľa neho veľmi správne. „Robíme ho predovšetkým kvôli konsolidácii celého dôchodkového systému, o ktorom samotná Rada solidarity a rozvoja povedala, že je finančne neudržateľný,“ povedal Fico.

Sviatky by sa mohli posúvať

V prípade štátnych sviatkov existuje návrh, aby sa cirkevný sviatok Sedembolestnej Panny Márie 15. september, ak pripadne na pracovný deň, slávil v nedeľu. To by podľa Fica umožnilo obísť ustanovenia Vatikánskej zmluvy, v ktorej je tento sviatok zakotvený (viac v článku Fico uvažuje aj nad posúvaním voľna pri niektorých sviatkoch).

233 debata chyba