Hodnota cenných papierov družstiev odrazu rastie

Dvadsať rokov po transformácii družstiev na družstvá podielnikov dochádza k nebývalému oživeniu na trhu špecifických cenných papierov - družstevných podielnických listov (DPL).

14.06.2012 20:00, aktualizované: 15.06.2012 08:00
družstvo Foto:
O družstevné podielnické listy bol roky malý záujem. Teraz ich s vidinou zisku skupujú rôzne spoločnosti.
11

Dlhé roky slabo predajné cenné papiere začali nakupovať špecializované finančné skupiny, ktoré preplácajú ponuky družstiev. Súťaž zvyšuje šance majiteľov DPL zhodnotiť svoje cenné papiere, pravda, len v prípade bonitných družstiev.

Najväčší rozruch vyvolala na konci minulého roka založená spoločnosť – Agrárna finančná. Masívnou reklamnou a letákovou kampaňou, v ktorej ponúkala až päťnásobok toho, čo sľubovali družstvá, sa jej v priebehu pár mesiacov podarilo nakúpiť niekoľko stotisíc kusov DPL. V niektorých prípadoch zdvihli trhovú cenu DPL takmer o sto percent.

„V PD Mojmírovce sme zdvihli trhovú cenu DPL z ôsmich eur až na šestnásť a nakúpili sme niekoľko tisíc cenných papierov,“ hovorí predseda Predstavenstva Agrárnej finančnej Ivan Heger. To, že cena DPL v mojmírovskom družstve stúpla, potvrdil aj jeho predseda Peter Schultz.

„Keď je o niečo záujem, tak cena stúpa, ale kde boli títo páni, keď boli družstvá v najhoršom,“ neodpustil si poznámku Schultz. Na ponuku však musel zareagovať on sám aj ďalší členovia družstva.

Skúsenosti majiteľov DPL s Agrárnou finančnou sa však rôznia. „Bratia dostali letáky, že vykúpia DPL po osem eur a napokon im ponúkli len päť eur s odôvodnením, že ponuka bola nízka. Sú to tvrdí obchodníci,“ povedal jeden z oslovených majiteľov DPL, ktorý žije vo Vrbovom. Čakal viac, ale priznal, že v družstve sa museli od ponuky ľudí zvonka rozhýbať.

Kto stojí za Agrárnou finančnou? „Nie je za nami žiadna finančná skupina, spoločnosť tvoria slovenskí investori – dovedna vyše 20 fyzických aj právnických osôb,“ povedal mladý právnik Ivan Heger, ale štruktúru akcionárov odmietol spresniť.

Heger sa netajil tým, že jednou ranou zabijú dve muchy. Vyjdú v ústrety tisíckam majiteľov DPL, ktorí roky nedostávali z mnohých družstiev podiel na zisku, pričom sami ako obratní právnici a investori tento podiel získajú. „Primárne nám ide o investovanie do DPL a o podiel na zisku z tejto investície,“ povedal Heger a dodal, že pozícia Agrárnej finančnej skupiny ako silného investora je iná ako pozícia množstva drobných vlastníkov.

Smerom k družstvám vyslal signál, že majú záujem o kooperáciu „Máme know-how v investičnej a právnej oblasti, ale sme pripravení spolupracovať s manažmentmi družstiev, ktoré na rozdiel od nás majú zasa skúsenosti z riadenia poľnohospodárskej výroby.“

Ofenzívne skupovanie DPL, ktoré začala robiť Agrárna finančná skupina, je pre družstvá výzvou. Keď totiž neponúknu primeranú cenu za DPL družstvá, urobia to za nich investori. Okrem Agrárnej finančnej skupiny operuje na trhu ďalších päť až šesť investorských skupín. Tvrdí to Milan Mišánik, predseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev.

„Každý podnik sa mal snažiť uspokojiť čo najširšiu skupinu ľudí s majetkovou účasťou v družstve a dohodnúť sa napríklad na rozložení splátok za DPL,“ povedal Milan Mišánik. ,,Investori zvonka oživili trh a družstvám sa neoplatí robiť obštrukcie," priznal.

V priebehu posledných dvadsiatich rokov mali družstvá dosť času na to, aby sa spravodlivo vyrovnali s majiteľmi DPL. Tento názor zastáva predseda PVOD Kočín Jozef Puvák. Toto družstvo sa už vyrovnalo s väčšinou majiteľov DPL, ktorí nie sú pracujúcimi členmi družstva.

DPL vydali družstvá v nominálnej hodnote 1 000 korún – zhruba 33,3 eura. Družstvá ich nakupovali zhruba za desať až dvadsať percent nominálu. Vstupom investorov zvonka sa ich cena zvýšila približne na dvojnásobok. V prípade dobre prosperujúcich družstiev ponúkajú investori zvonka od 3 do 18 eur maximálne.

Centrálny depozitár cenných papierov evidoval ešte v roku 2008 DPL v celkovej hodnote takmer 400 miliónov eur. Ku koncu vlaňajška sa však ich objem scvrkol na 225 miliónov eur. Kvôli poplatkom v depozitári časť majiteľov previedla na Fond národného majetku DPL zhruba za 16 miliónov eur. Agrárna finančná chce teraz požiadať FNM, aby vypísal verejnú súťaž na tieto cenné papiere.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
11 debata chyba