Tri opozičné strany idú spoločne brániť II. pilier

Strany Most-Híd, SDKÚ a SaS podporia všetky formy občianskeho protestu proti zmenám v II. pilieri. Vytvoria na to spoločný výbor. Podporia aj petíciu občanov, ktorí chcú zmenám zabrániť. Dohodli sa na tom na stretnutí v stredu.

, 06.06.2012 15:51
Kaník, Švejna, Poliačik Foto:
Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) informuje o vytvorení výboru troch opozičných strán, ktorý bude podporovať občianske protesty proti zmenám v II. pilieri.
debata (186)

Podľa Ľudovíta Kaníka (SDKÚ) zámery vlády, ktorá naznačila, že zníži 9-percentný odvod do II. dôchodkového piliera, budú znamenať masívny úbytok úspor, nižšie budúce dôchodky, tlak na zvyšovanie veku odchodu do penzie a budú mať dopad aj na stabilitu verejných financií.

Pri troj- alebo štvorpercentnom odvode do druhého piliera z hrubej mzdy prídu sporitelia na dôchodok o 600 miliónov eur oproti dnešnej situácii. „Vláda ich chce vymeniť za nesplniteľný sľub zabezpečenia budúcich dôchodkov len z prvého piliera,“ tvrdí Kaník.

„Obhajujeme oprávnené záujmy väčšiny pracujúcich občanov Slovenska, ktorých sa vláda chystá poškodiť,“ povedal Kaník a dodal, že využijú všetky informačné kanály na podporu aktivít proti zmenám v II. pilieri.

„Tu naozaj končí akákoľvek sranda,“ uviedol Jozef Mihál (SaS). Mladšia a stredná generácia bude mať dôchodky v otáznej výške a je otázka či sa nejakých dožije, tvrdí Mihál. Prvý pilier sa bude postupne oslabovať, druhý by mal zostať podľa neho robustný. „Tu nejde o virtuálny účet v nejakej spoločnosti, ale o peniaze (ľudí). Budú mať o polovicu, čo o polovicu, o dve tretiny nižšie dôchodky,“ povedal Mihál.

Stretnutia sa z opozície nezúčastnili ani KDH, ani OĽaNO (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti) Igora Matoviča. Na novinársku pripomienku na tlačovej besede, že Július Brocka „by rád prišiel, keby o stretnutí vedel“, uviedol Kaník, že s KDH viackrát komunikovali, strana tieto aktivity podporuje a bude konať aj svoje vlastné. Na adresu OĽaNO povedal, že na to sa treba spýtať priamo Igora Matoviča a dodal, že „v klube Obyčajných ľudí nie je neobvyklý nejednoznačný postoj k rôznym otázkam“.

Baránek: Ľavá ruka nevedela, čo robí pravá

Opozičné stretnutie, na ktoré neprišlo KDH ani Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, pripomína analytikovi Jánovi Baránkovi koaličné spoluvládnutie z minulého volebného obdobia, keď ľavá ruka nevedela, čo robí pravá, ale dnes to má oveľa menšie následky. „Môžeme sa nad tým len pousmiať. Ak chce opozícia z času na čas koordinovane postupovať, neviem, prečo dokazuje, že sa to nedá,“ povedal Baránek pre agentúru SITA.

SDKÚ-DS je spolu s Mostom-Híd a SaS iniciátorom ďalšej petície, aj keď stále nedokončila zbieranie podpisov pod petíciu za vymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Predsedníčka petičného výboru a poslankyňa NR SR za SDKÚ-DS Magda Vášáryová na májovom kongrese strany skritizovala svojich spolustraníkov, že od marcových volieb strana v otázke petície tvrdo spala.

„Nechápem, prečo nedotiahli petíciu za vymenovanie Čentéša. Tá je omnoho dôležitejšia ako za ochranu druhého dôchodkového piliera, lebo prvá sa týka samotnej podstaty štátu a demokracie. Druhá je o veci, o ktorej sa dá diskutovať. Čentéš je systémový problém, ktorého nedoriešenie má väčšie následky pre spoločnosť ako pri druhom pilieri,“ povedal Baránek. 

SITA

186 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy