Tri opozičné strany idú spoločne brániť II. pilier

Strany Most-Híd, SDKÚ a SaS podporia všetky formy občianskeho protestu proti zmenám v II. pilieri. Vytvoria na to spoločný výbor. Podporia aj petíciu občanov, ktorí chcú zmenám zabrániť. Dohodli sa na tom na stretnutí v stredu.

06.06.2012 15:51
Kaník, Švejna, Poliačik Foto:
Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) informuje o vytvorení výboru troch opozičných strán, ktorý bude podporovať občianske protesty proti zmenám v II. pilieri.
debata (186)

Podľa Ľudovíta Kaníka (SDKÚ) zámery vlády, ktorá naznačila, že zníži 9-percentný odvod do II. dôchodkového piliera, budú znamenať masívny úbytok úspor, nižšie budúce dôchodky, tlak na zvyšovanie veku odchodu do penzie a budú mať dopad aj na stabilitu verejných financií.

Pri troj- alebo štvorpercentnom odvode do druhého piliera z hrubej mzdy prídu sporitelia na dôchodok o 600 miliónov eur oproti dnešnej situácii. „Vláda ich chce vymeniť za nesplniteľný sľub zabezpečenia budúcich dôchodkov len z prvého piliera,“ tvrdí Kaník.

„Obhajujeme oprávnené záujmy väčšiny pracujúcich občanov Slovenska, ktorých sa vláda chystá poškodiť,“ povedal Kaník a dodal, že využijú všetky informačné kanály na podporu aktivít proti zmenám v II. pilieri.

„Tu naozaj končí akákoľvek sranda,“ uviedol Jozef Mihál (SaS). Mladšia a stredná generácia bude mať dôchodky v otáznej výške a je otázka či sa nejakých dožije, tvrdí Mihál. Prvý pilier sa bude postupne oslabovať, druhý by mal zostať podľa neho robustný. „Tu nejde o virtuálny účet v nejakej spoločnosti, ale o peniaze (ľudí). Budú mať o polovicu, čo o polovicu, o dve tretiny nižšie dôchodky,“ povedal Mihál.

Stretnutia sa z opozície nezúčastnili ani KDH, ani OĽaNO (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti) Igora Matoviča. Na novinársku pripomienku na tlačovej besede, že Július Brocka „by rád prišiel, keby o stretnutí vedel“, uviedol Kaník, že s KDH viackrát komunikovali, strana tieto aktivity podporuje a bude konať aj svoje vlastné. Na adresu OĽaNO povedal, že na to sa treba spýtať priamo Igora Matoviča a dodal, že „v klube Obyčajných ľudí nie je neobvyklý nejednoznačný postoj k rôznym otázkam“.

Baránek: Ľavá ruka nevedela, čo robí pravá

Opozičné stretnutie, na ktoré neprišlo KDH ani Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, pripomína analytikovi Jánovi Baránkovi koaličné spoluvládnutie z minulého volebného obdobia, keď ľavá ruka nevedela, čo robí pravá, ale dnes to má oveľa menšie následky. „Môžeme sa nad tým len pousmiať. Ak chce opozícia z času na čas koordinovane postupovať, neviem, prečo dokazuje, že sa to nedá,“ povedal Baránek pre agentúru SITA.

SDKÚ-DS je spolu s Mostom-Híd a SaS iniciátorom ďalšej petície, aj keď stále nedokončila zbieranie podpisov pod petíciu za vymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Predsedníčka petičného výboru a poslankyňa NR SR za SDKÚ-DS Magda Vášáryová na májovom kongrese strany skritizovala svojich spolustraníkov, že od marcových volieb strana v otázke petície tvrdo spala.

„Nechápem, prečo nedotiahli petíciu za vymenovanie Čentéša. Tá je omnoho dôležitejšia ako za ochranu druhého dôchodkového piliera, lebo prvá sa týka samotnej podstaty štátu a demokracie. Druhá je o veci, o ktorej sa dá diskutovať. Čentéš je systémový problém, ktorého nedoriešenie má väčšie následky pre spoločnosť ako pri druhom pilieri,“ povedal Baránek. 

SITA

186 debata chyba