Únia skritizovala českú reformu penzií, očakáva ďalšie kroky

Európska komisia vo štvrtok kritizovala plánovanú dôchodkovú reformu v Česku ako nedostatočnú. K dlhodobej udržateľnosti systému je podľa nej potrebné vykonať ďalšie zmeny.

30.05.2012 14:41
Česko, ČR, vlajka, zástava
Ilustračné foto
debata

Napríklad navrhovaná možnosť predčasných dôchodkov vraj podkopáva dôveryhodnosť a ambície reforiem. Prahy by podľa odporúčaní Bruselu mala tiež zabezpečiť korektné využívanie peňazí z fondov EÚ, posilniť boj s korupciou či zlepšiť kvalitu a dostupnosť predškolských zariadení i fungovania štátnej správy.

Reformy zavádzajúce novú penzijnú schému, ktoré boli schválené minulý rok a ktoré mali nabiehať do praxe od roku 2013, sú podľa Európskej komisie relevantnou reakciou na potreby zabezpečiť v budúcnosti adekvátne penzie. Avšak ich efektívnosť je podľa komisie obmedzená okrem iného nedostatkom opatrení na stimuláciu účasti ľudí v novom systéme.

Navyše, podľa komisie nová schéma o predčasných odchodoch do dôchodku navrhovaná vládou podkopáva dôveryhodnosť a ambície týchto reforiem. Komisia tiež upozornila, že do reformy nebolo jasne zapracované spojenie veku odchodu do dôchodku a očakávanej dĺžky života.

Výzva k ďalším zmenám v systéme penzií je ale len jedným z radu ďalších odporúčaní, ktoré Brusel pre Prahu má.

„Neefektívnosti a nedostatok stability verejnej administratívy nevytvárajú podporujúce prostredie pre dlhodobý rast,“ uviedla komisia v jednom z dokumentov. „Okrem toho aj napriek relatívne nízkemu pomeru dlhu k HDP a nedávnym reformám verejných financií (ČR) ešte nie sú na udržateľnej ceste,“ píše sa v ňom ďalej.

Komisia však pripúšťa, že ČR už mnohé reformy urobila, a to nielen v oblasti penzií, ale napríklad aj v prípade daní, štátnej správy či transparentnosti verejného obstarávania. Kľúčovou výzvou vraj teraz bude podpora hospodárskeho oživenia a dlhodobého rastu. K tomu by mala ČR dospieť pomocou množstva krokov, napríklad znížením neefektívnosti a nedostatočnej stabilizácie štátnej administratívy či lepším využívaním potenciálu pracovného trhu.

Konkrétne komisia napríklad vyzýva Česko, aby už konečne prijalo zákon o štátnej službe. Ten je podľa komisie zásadnou podmienkou pre stabilné, transparentnejšie a profesionálnejšie verejné služby. Opakované odkladanie jeho prijatia malo „výrazne negatívny dosah na implementáciu fondov EÚ v Českej republike“. ČR je jedinou krajinou v EÚ, ktorá takýto zákon ešte nemá.

Komisia tiež Česku odporúča aj určité zmeny v daňovej politike, napríklad posun od vysokého zdanenia práce k zdaneniu bývania či ekologickým daniam. Mala by tiež znížiť rozdiely v zdaňovaní zamestnancov a samostatne zárobkovo činných osôb aj zlepšiť výber daní.

„Sme prekvapení, že Európska komisia odporúča Českej republike zmeny v daňovom systéme. Ide totiž o výhradnú kompetenciu každého členského štátu a jeho zvolených zástupcov. Európska komisia vo svojich odporúčaniach paradoxne hovorí o prorastových opatreniach a súčasne požaduje vyššie zdanenie podnikateľov alebo energií,“ podotkol europoslanec za ODS Jan Zahradil. Brusel tým podľa neho ukazuje, že neopúšťa myšlienku harmonizácie daňových sústav, čo by malo fatálne následky pre konkurencieschop­nosť celej EÚ.

O odporúčaniach komisie sa bude ešte rokovať, pretože by sa nimi mali zaoberať lídri EÚ na júnovom summite EÚ.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy