Smer od tejto dane očakáva, že do rozpočtu za rok pritečie o 130 miliónov eur viac. Smer navrhuje, aby ľudia s mesačným príjmom 2 750 eur platili namiesto súčasných 19 percent až 25–percentnú daň. Opatrenie by sa malo dotknúť približne 28–tisíc ľudí.
Ak napríklad dostáva zamestnanec v hrubom 2 800 eur, teraz v čistom zinkasuje 2 058 eur. Pri novej 25–percentnej dani mu aj po odrátaní odvodov čistý príjem klesne na 1 927 eur. Ak by po dohode so zamestnávateľom dostával plat 2 700 eur, ktorý ešte spadá pod 19–percentnú daň, v čistom by mesačne dostával 1 944 eur.
„Je možné, že časť príjmov ľudia nebudú priznávať. Úprava platu je veľmi jednoduchým nástrojom, pokiaľ sa zamestnanec dokáže so zamestnávateľom dohodnúť,“ povedala ekonómka Monika Sobeková Majková z Paneurópskej vysokej školy. Na podobné riziká upozornil nedávno aj Inštitút finančnej politiky. Podľa ich analýzy môže zdaňovanie bohatých priniesť len polovicu zo Smerom očakávaných príjmov do štátnej kasy.
Vyššie dane pocítia najmä ľudia pracujúci v IT oblasti, keďže priemerná mzda informatika je na Slovensku nad priemerom bežného platu. Podľa informatika Jakuba Remšíka sa mladí budú viac zamestnávať v zahraničí. „Mladí a vzdelaní ľudia odídu pracovať niekde inde. Už teraz dostávajú absolventi najviac ponúk zo škandinávskych krajín, ale aj z Rakúska či Nemecka,“ tvrdí. V okolitých štátoch je však daň pre bohatých vyššia ako plánovaných 25 percent na Slovensku. V Česku sa navrhuje daň 31 percent.
Podľa analytika Next Finance Martina Prokopa tých, čo zostanú, nová daň nebude nútiť k väčšej aktivite. „Čo sa v konečnom dôsledku odrazí na celej ekonomike. Pokiaľ by som totiž vedel, že ak zarobím viac, štát mi aj viac zoberie, tak ma to nebude príliš motivovať k tomu, aby som viac pracoval,“ hovorí Prokop.
Navrhované opatrenia skomplikujú život aj malým a stredným podnikateľom. „Pretože 33–tisíceurová hranica za rok je zisk bežného podnikateľa či malého živnostníka na Slovensku. Je to pomýlené, aby sme práve ich zaťažovali 25– percentnou daňou a tie najbohatšie firmy len 22–percentnou daňou,“ tvrdí prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka.
Podľa jeho slov sa tomu budú podnikatelia vyhýbať zatajovaním svojich príjmov alebo odpismi vo výdavkoch. „Znižovanie príjmov odpismi, teda tak, že firma viac investuje, sa však dá robiť len dočasne. Podnikateľ nemôže donekonečna investovať, tá daň ho nakoniec dobehne,“ myslí si. Navrhovaná 22–percentná daň sa dotkne okolo 30 firiem. Ide napríklad o U. S. Steel Košice, spoločnosť Eset či Orange Slovensko. Ostatným zamestnancom, podnikateľom a firmám zostane 19–percentná daň. Zmeny majú nastať od januára 2013.
Podľa riaditeľa Inštitútu hospodárskej politiky Františka Palka musí nová vláda zefektívniť kontroly výberu dane. „Prípadné zvyšovanie dane musí ísť ruka v ruke s lepším výberom. V prvom rade je potrebné dať väčší dôraz na preseknutie personálneho prepojenia daňových kontrol. To znamená, aby daňové subjekty viac kontrolovali úradníci aj z iných regiónov. A, samozrejme, častejšie ako doteraz,“ hovorí Palko.